Dallime mes rishikimeve të "Dredhëza e malit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (removed Category:Perime; added Category:Fruta using HotCat)
vNo edit summary
 
{{Taxobox_fund}}
 
'''''{{PAGENAME}}''''' (lat. ''Fragaria vesca'' L.) e njohur edhe si - luleshtrydhë (Korçë), shtrydhës (Mirditë), luledredhë, gërthe (Ibë, Tiranë), derdhe (Shëngjin), dredhëzë (Korçë), drethe e egër (Hakaj, Guci, Martinaj, Hot, Plavë) dhe dredhza e eger në Kosovë. Është bimë që klasifikohet në familjen e bimëve [[Rosoideae]]. Rritet në lartësitë 400-1600 m mbi nivelin e detit.
 
<gallery>