Dallime mes rishikimeve të "Sportet dimërore"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Winter sports")
 
v
 
[[File:RUGOVA 19.01.2013.JPG|thumb|Shteg skijimi në Rugovë, Kosovë]]
[[Skeda:Prevalle,_Prizren,_Kosova..JPG|parapamje|Prevallë, Prizren, Kosovë.]]
[[Skeda:Fshati_boge.JPG|parapamje|Fshati Bogë]]
'''Sportet''' '''dimërore''' ose '''aktivitetet dimërore''' janë [[Sporti|sporte]] konkurruese ose aktivitete rekreative jokonkurruese të cilat zhvillohen në dëborë ose akull. <ref>{{Cito web|url=http://www.chambersharrap.co.uk/chambers/features/chref/chref.py/main?query=winter+sports&title=21st|title=winter sports, noun|website=Chambers 21st Century Dictionary|accessdate=22 February 2010 |language=en}}</ref> Shumica e sporteve dimërore janë variacione të [[Skijimi|skijimit]], ([[Sllallomi]], [[Supersllallomi]], [[Sllallomi i madh]], [[Skijimi alpin]]) [[ Patinazhi |patinazhit në akull]] dhe [[ Rrëshqitje me sajë |udhëtimit ose rrëshqitjes me sajë]]. Tradicionalisht, lojëra të tilla luheshin vetëm në zona të ftohta gjatë [[Dimri|dimrit]], por bora artificiale dhe akulli artificial lejojnë më shumë fleksibilitet. Akulli artificial mund të përdoret për të siguruar pistat e akullit për patinazh në akull, hokej mbi akull dhe bandi edhe në një klimë më të butë.
 
Sportet e zakonshme individuale përfshijnë skijimet malore, skijimin alpin, dëborë, kërcimskijimin, patinazh i shpejtë, [[Patinazhi|patinazh artistik]], orientim i skive, makina dëbore, etj. Sportet e zakonshme ekipore përfshijnë hokej mbi akull, [[karlingu]] dhe bandi. Bazuar në numrin e pjesëmarrësve, hokej mbi akull është sporti më i popullarizuar dimëror në botë, i ndjekur nga bandi. <ref>{{Cito web|url=http://www.worldbandy.com/newspost_7640.html|title=Archived copy|accessdate=17 January 2018|archiveurl=https://web.archive.org/web/20181017132109/http://www.worldbandy.com/newspost_7640.html|archivedate=17 October 2018 |language=en}}</ref> Sportet dimërore kanë ngjarjet e tyre multisportive, të tilla si [[Lojërat olimpike dimërore|Lojërat Olimpike Dimërore]] dhe Universiada Dimërore.
 
== Historiku ==
 
== Shih edhe ==
 
* [[Skijimi]]
* [[Karlingu]]
* [[Sllallomi]]
* [[Patinazhi]]
* [[SllallomiSkijimi alpin]]
* [[Supersllallomi]]
* [[Kërcimi me ski]]
* [[Sllallomi i madh]]
* [[Kërcimi me ski]]
* [[Skijimi alpin]]
* [[Lojërat olimpike dimërore]]
* [[Shtigjet skitare në Kosovë]]
{{Reflist}}
 
== Literatura ==
* Syers, Edgar; Syers, Madge (eds.) (1908) [https://books.google.com/books?id=v4k-AAAAYAAJ ''The Book of Winter Sports''] London: Edward Arnold  
* Dier, J. C. (ed.) (1912) [https://books.google.com/books?id=pAAjAAAAMAAJ ''The Book of Winter Sports, an attempt to catch the spirit of the keen joys of the winter season''] The Macmillan Company
* Cereghini (1955) [https://books.google.com/books?id=Azw_AAAAIAAJ ''Five Thousand Years of Winter Sports''] Edizioni del Milione
* Liebers, Arthur (1971) [https://books.google.com/books?id=eVkWAAAAMAAJ ''The Complete Book of Winter Sports''] NY: Coward, McCann & Geoghegan
* {{Cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/winter_sports/sport_guides/default.stm|title=Winter Sports: Sport guides|date=20 February 2010|work=[[BBC Online]]|access-date=22 February 2010|language=en}}
 
[[Kategoria:Sporte dimërore]]