Dallime mes rishikimeve të "Supersllallomi"

527 bytes removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Super-G")
 
v
 
[[Skeda:Christoph_Kornberger_SG_Spital_am_Semmering_2008.jpg|djathtas|parapamje|240x240px| Skiatori në supersllallom ]]
'''Supersllallomi''' është një disiplinë garash e [[Skijimi alpin|skijimit alpin]] e që bashku me [[Sllallomi i madh|sllallomin gjigand]] dhe [[Sllallomi|sllallomin e zakonshëm]] bën pjesë në [[Skijimi alpin|skijimin alpin]]. Ai debutoi si një ngjarje zyrtare në Kupën e Botës gjatë sezonit 1983 dhe u shtua në orarin zyrtar të Kampionatit Botëror në vitin 1987 dhe Lojërat Olimpike Dimërore në vitin 1988.
 
Ngjashëm me sllallomin e zakonshëm dhe sllallomin e madh supersllallomi përbëhet nga porta të vendosura gjerësisht nëpër të cilat duhet të kalojnë garuesit. Kursi është vendosur në mënyrë që skiatorët të kthehen më shumë sesa në skijimin tatëpjetë, megjithëse shpejtësitë janë akoma shumë më të larta se në sllallomin gjigand (prandaj dhe emri). Secili atlet ka vetëm një garim për të parë kohën më të mirë. Në Lojërat Olimpike, kurset supersllallom zakonisht vendosen në të njëjtat shpate me skijimin tatëpjetës, por me një pikë fillestare më të ulët.
 
== Shtegu ==
Rënia vertikale për një kurs supersllallom duhet të jetë midis {{Convert|350|-|650|m}} për burra, {{Convert|350|-|600|m}} për gratë, dhe {{Convert|250|-|450|m}} për fëmijë. Në [[Lojërat Olimpike Dimërore]], Kampionatet Botërore të Skijimit FIS dhe Kupat Botërore FIS, minimumet rriten në {{Convert|400|m}} si për burrat ashtu edhe për gratë. Kurset normalisht janë të paktën {{Convert|30|m}} në gjerësi, por seksionet me gjerësi më të ulët janë të lejueshme nëse linja dhe terreni para dhe pas e lejojnë atë. Gjerësi më të mëdha mund të kërkohen gjithashtu nëse konsiderohet e nevojshme. Portat duhet të jenë midis {{Convert|6|m}} dhe {{Convert|8|m}} në gjerësi për portat e hapura, dhe midis {{Convert|8|m}} dhe {{Convert|12|m}} në gjerësi për portat vertikale. Distanca midis shtyllave kthyese të portave të njëpasnjëshme duhet të jetë së paku {{Convert|25|m}} Numri i ndryshimeve të drejtimit duhet të jetë së paku 7% e rënies së kursit në metra (6% për [[Lojërat Olimpike Dimërore]], Kampionatet Botërore të Skijimit FIS dhe Kupat Botërore FIS). <ref name="fis">{{Cito web|url=http://www.fis-ski.com/mm/Document/documentlibrary/AlpineSkiing/09/72/66/2013icrkangwonlandupdate_Neutral.pdf|title=The International Ski Competition Rules, Book IV, Joint Regulations for Alpine Skiing|accessdate=2017-11-26|archiveurl=https://web.archive.org/web/20171215122001/http://www.fis-ski.com/mm/Document/documentlibrary/AlpineSkiing/09/72/66/2013icrkangwonlandupdate_Neutral.pdf|archivedate=2017-12-15|language=en}}</ref> {{Col-begin}}{{Col-break}}
 
*[[Alpine skiing combined]]
== Shih edhe ==
*[[Downhill (ski competition)|Downhill]]
* [[Giant slalomSllallomi]]
* [[SlalomSkijimi skiing|Slalomalpin]]
* [[Sllallomi i madh]]
*[[Skiing|Skiing and skiing topics]]
* [[Kërcimi me ski]]
{{Col-break}}
* [[Sportet dimërore]]
*[[List of Olympic medalists in alpine skiing#Super-G|List of Olympic medalists in men's super-G]]
* [[Lojërat olimpike dimërore]]
*[[List of Olympic medalists in alpine skiing#Super-G 2|List of Olympic medalists in women's super-G]]
*[[List of Paralympic medalists in alpine skiing#Super-G|List of Paralympic medalists in men's super-G]]
*[[List of Paralympic medalists in alpine skiing#Super-G 2|List of Paralympic medalists in women's super-G]]
*[[List of alpine skiing world champions|List of world champions in super-G]]
{{Col-end}}
 
== Referimet ==