Dallime mes rishikimeve të "UEFA Liga e Evropës"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
|name=UEFA Liga e Evropës
|logo=
[[File:2015 UEFA Europa League logo.svg]]
|founded={{Start date and age|df=yes|1971}}<br />(ri emëruar më 2009)
|region=[[Evropa|Evropë]] ([[UEFA]])
|qualifier for = [[UEFA Super Kupa]]<br> [[UEFA Liga e Kampioneve]]
|related comps= [[UEFA Liga e Kampioneve]]
|current champions= {{nowrap|{{flamuri|Spanja}} [[Sevilla FC| Sevilla]] (titulli i 3të6të)}}
|most successful club= {{nowrap|{{flamuri|Spanja}} [[Sevilla FC|Sevilla]] (6 tituj)}}
|broadcasters=[[Lista e transmetuesve të UEFA Ligës së Evropës|Lista e transmetuesve]]
|website=[http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/index.html Uebfaqja zyrtare]
|current=[[2018–192020–21 UEFA Liga e Evropës]]
}}
'''UEFA Liga e Evropës''' ([[Gjuha angleze|anglisht]]: ''UEFA Europa League'') është një kompedicion i përvitshëm [[Futbolli|futbollistik]] i organizuar nga [[UEFA]] që nga viti 1971 ku konkurojnë klubet evropiane. Klubet kualifikohen në këtë kompedicion bazuar në performancat e tyre në ligat dhe kupat kombëtare përkatëse. Është kompedicioni i dytë për nga rëndësia nga UEFA, duke u renditur mbrapa [[UEFA Liga e Kampioneve|UEFA Ligës së Kampioneve]].<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/blog/2018/feb/14/europa-league-is-back-more-than-ever-competition-to-savour-round-of-32-arsenal|title=The Europa League is back and more than ever is a competition to savour|publisher=The Guardian|date=14 shkurt 2018|lang=en|accessdate=26 nëntor 2018}}</ref>
 
==Referimet==