Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

169 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.50.224, 84.22.56.100, Affffc, 46.99.1.60 dhe 1997kB) dhe riktheu rishikimin 2089085 nga 46.99.59.69)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Rrethi.png|thumb|Rrethi]]
'''Rrethi''' është një vijë e lakuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. Largesa •Largesa ndërmjet një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda •Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri dhe shenohet me shkronjen d.
Po•Po ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.
•Largesen e qendres se rrethit (O) nga drejteza (a) e shenojme me (d) dhe e quajme (LARGESE QENDRORE).
 
=== Perimetri ===
Perimetri i rrethit është sa dyfishi i prodhimit të rrezes me pi-në (<math> \pi </math>) dhe gjendet me formulën e mëposhtme:
Anonymous user