Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

169 bytes removed ,  1 vit më parë
U kthye versioni 2150899 i bërë nga 5.206.233.160 (diskutimet)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(U kthye versioni 2150899 i bërë nga 5.206.233.160 (diskutimet))
Etiketa: Undo
[[Skeda:Rrethi.png|thumb|Rrethi]]
'''Rrethi''' është një vijë e lakuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. •LargesaLargesa ndërmjet një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. •KordaKorda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri dhe shenohet me shkronjen d.
•PoPo ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.
 
•Largesen e qendres se rrethit (O) nga drejteza (a) e shenojme me (d) dhe e quajme (LARGESE QENDRORE).
=== Perimetri ===
Perimetri i rrethit është sa dyfishi i prodhimit të rrezes me pi-në (<math> \pi </math>) dhe gjendet me formulën e mëposhtme: