Ndryshimi mes inspektimeve të "Zemzem"

45 bytes added ,  5 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
[[Skeda:Mecca zamzam.jpg|thumbparapamje|240px|Vendodhja e vjetër e Zemzemit për meshkuj. Vendodhja për femra ishte ndarë.]]
'''ZemzemZemzemi''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: '''زَمْزَم‎''' ''Zamzam'') është një pus brenda [[XhamiaMesxhidi e ShenjtëHaram|Xhamisë së Shenjtë]] në [[Meka|Mekë]], ([[Arabia Saudite|Arabinë Saudite]]), 20 metra në lindje të [[Qabja|Qabes]].<ref name=survey/> Sipas [[Islami|fesë Islame]], Zemzemi është një burim i mrekullueshëm i ujit nga [[Allahu|Zoti]], i cili u përhap mijëra vjet më parë kur [[Ismaili]], djali i [[Ibrahimi|IbrahmitIbrahmi]]t u la me nënën e tij [[Haxherja]] në shkretëtirë, ku ai kishte etje dhe vazhdonte të qante. Miliona pelegrinë vizitojnë pusin çdo vit gjatë kryerjes së pelegrinazheve të [[Haxhi|HaxhitHaxhillëku]]t ose [[UmreUmreja|Umrës]] për të pirë ujin e tij.
 
== Historia ==
Islami thotë se Zemzemi i'u zbrit Haxherës, gruas së dytë së [[Abrahami|Ibrahimit]]<ref>{{cite web|url=https://www.biblegateway.com/passage/?search=genesis+16%3A3&version=ALB | title=Zanafilla 16:3}}</ref> dhe nëna e Ismailit.<ref name=Kazmi>{{cite news |title=UAE residents told to avoid buying Zam Zam water |first= Aftab |last= Kazmi |url=http://gulfnews.com/news/gulf/uae/general/uae-residents-told-to-avoid-buying-zam-zam-water-1.802850 |newspaper=gulfnews.com |date=4 maj 2011 |accessdate=5 maj 2011}}</ref> Sipas udhëzimeve të Zotit, Ibrahimi la gruan e tij, Haxherën dhe djalin Ismailin mes shkretëtirës dhe u largua. Ajo dëshpërimisht kërkonte ujë për djalin e saj të mitur, por ajo nuk mundi të gjente ndonjë, pasi Meka ndodhej në një luginë të nxehtë të thatë me pak burime uji. Haxherja vrapoi shtatë herë mbrapa dhe me radhë në nxehtësinë e nxehtë midis dy kodrave të [[Safa dhe Marva]], duke kërkuar ujë. Duke u trishtuar nga i dyti, Ismaili i mitur e kishte skrapuar tokën me këmbët, ku papritmas uji doli jashtë. Ka versione të tjera të historisë që përfshijnë se Zoti dërgoi engjëllin e tij, [[Xhibrili|Xhibrilin]]n (Gabrieli), i cili shkelmoi tokën me thembër (ose me krah), dhe uji u rrit.<ref name=islamonline>{{cite web | author = Mahmoud Isma'il Shil and 'Abdur-Rahman 'Abdul-Wahid | title = Historic Places: The Well of Zamzam | url = http://www.islamonline.net/English/hajj/2002/01/stories/article4.shtml | accessdate =6 gusht 2008 | archiveurl = https://web.archive.org/web/20080223204039/http://www.islamonline.net/English/hajj/2002/01/stories/article4.shtml| archivedate =23 shkurt 2008}}</ref> Një histori e ngjashme për një pus është përmendur edhe në [[Bibla|Bibël]].<ref>{{cite web|url=http://islamiat101.blogspot.com/2012/10/zamzam-holy-water-mention-in-bible_31.html|title=Seeking The Truth: Zamzam - The Holy Water Mention In Bible|first=Shafay|last=Islam|date=31 tetor 2012|publisher=}}</ref>
 
Sipas [[Islami folklorik|traditës Islame]], Ibrahimi rindërdoi Bejtullah (''Bayt Allah'' (“Shtëpia e Zotit”) afër vendit të pusit, një vend i cili fillimisht u ndërtua nga [[Ademi]] dhe sot quhet Qabe, një ndërtesë drejt të cilës muslimaneët[[mysliman]]ët në mbarë botën falen drejt saj, pesë herë në ditë. Zemzemi ndodhet rreth 20 metra në lindje të Qabesë.<ref name=survey>{{cite web | title=Zamzam Studies and Research Centre | work=Saudi Geological Survey | url=http://www.sgs.org.sa/english/earth/pages/zamzam.aspx | accessdate=2 qershor 2014| archiveurl = https://web.archive.org/web/20130619152954/http://www.sgs.org.sa/english/earth/pages/zamzam.aspx | archivedate = 19 qershor 2013 }}</ref> Në traditën tjetër islame, zemra e Muhamedit u nxor nga trupi i tij, u la me ujin e Zamzamit dhe pastaj u rivendos në pozitën e tij origjinale, pas së cilës ajo u mbush me besim dhe mençuri.<ref>{{cite web|url=http://hadithcollection.com/sahihmuslim/129-Sahih%20Muslim%20Book%2001.%20Faith/8470-sahih-muslim-book-001-hadith-number-0314.html|title=Sahih Muslim Book 001, Hadith Number 0314|publisher=Hadith Collection}}</ref>
 
== Referimet ==