Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

321 bytes added ,  2 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 188.172.109.32) dhe riktheu rishikimin 2119024 nga Men14)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Përmasat e Viruseve ==
Virusët karakterizohen me gjatësi të rendit nanometër(nm).
 
Ku 1 nanometër është ekuivalent me të miliardtën pjesë të metrit, ose me të miliontën pjesë të milimetrit.
Viruset parimisht sipas madhësisë ndahen në;
•Të vogla- 10 deri 50nm
•Të mesme- 50 deri 100nm dhe
•Të mëdha- përtej 100nm.
=== Përmasat relative të viruseve ===
* Përmasat luhaten nga 20-30&nbsp;nm deri në 300&nbsp;nm. 1&nbsp;nm është baraz me 10<sup>−6</sup> mm; pra një e milionta e mm.
Anonymous user