Ndryshimi mes inspektimeve të "Fernando Alonso"

25 bytes removed ,  1 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 6 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
Fernando Alonso vazhdoi fitoret rresht në [[Formula Një|F1]], duke fituar edhe garat e [[2006 Çmimi i madhë i Britanisë|Britanisë]] dhe [[2006 Çmimi i madhë i Kanadasë|Kanadasë]]. Të dy këto fitore erdhën nga Pole Position. Në garën e [[2006 Çmimi i madhë i Britanisë|Britanisë]], Alonso kompletoi lap-trikun e tij të parë në karrierën pasi në atë garë arriti të fitoj edhe garën, Pole-Position dhe xhiron më të shpejt, të cilën e regjistroi në xhiron e 21 me kohën 1:21.599. Me fitoren e garës së [[2006 Çmimi i madhë i Kanadasë|Kanadasë]], Alonso u bë i pari pilotë në historinë e F1 që perfundon në podium në 9 garat e para, një rekord që u barazua nga [[Sebastian Vettel]] në sezonin 2011. [[Michael Schumacher]] u kundëpërgjigj më në fund duke fituar garën e [[2006 Çmimi i madhë i Shteteve të Bashkuara|SHBA-së]] dhe Alonso përfundoi në vendin e pestë. [[Michael Schumacher|Schumacher]] gjithashtu fitoi edhe garën e [[2006 Çmimi i madhë i Francës|Francës]] duke lënë Alonson në vendin e dytë, gjithashtu [[Michael Schumacher|Schumacher]] fitoi edhe garën e [[2006 Çmimi i madhë i Gjermanisë|Gjermanisë]], kurse Alonso e përfundoi në vendin e pestë <ref>{{cite news|url=http://www.formula1.com/news/headlines/2006/7/4725.html|title= Renault on the ropes after Hockenheim?|work=formula1.com|publisher=[[Formula One Group|Formula One Administration]]|date=30 July 2006|accessdate=31 October 2010}}</ref>. Kjo gjë e bëri Alonson që ta kryesonte kampionatin me vetëm 11 pikë avantazh.
 
Alonso mori një dënim në provat kualifikuese në garën e [[2006 Çmimi i madhë i Hungarisë|Hungarisë]], ai e nisi garën nga vendi e 15 dhe doli nga pista në xhiron e 51 për shkak të një problemi me një nga gomat e makinës, [[Michael Schumacher|Schumacher]] gjithashtu mori një dënim dhe e nisi garën nga vendi i 11 dhe e përfundoi atë në vendin e 8 <ref>{{cite web | title = Räikkonen steals pole in Hungary | publisher = The Official Formula 1 Website | url = http://www.formula1.com/race/news/4768/763.html | year = 2006 | accessdate = 17 January 2007 | archiveurl = httphttps://web.archive.org/web/20070115015849/http://www.formula1.com/race/news/4768/763.html <!--| Botarchivedate retrieved= archive15 -->janar 2007 |archivedate url-status = 15live January 2007}}</ref><ref>{{cite web | url = http://www.f1fanatic.co.uk/2006/08/06/hungarian-grand-prix-2006-review/ | title = Hungarian Grand Prix 2006 review | publisher = F1Fanatic.co.uk | date = 6 August 2006 | accessdate =15 August 2007 }}</ref>.
 
Alosno e rimori veten pas garës së dobët në [[2006 Çmimi i madhë i Hungarisë|Hungari]] duke marrë një podium në garën e [[2006 Çmimi i madhë i Turqisë|Turqisë]], ai e përfundoi garën i dyti duke lënë [[Michael Schumacher|Schumacherin]] në vendin e tretë, por në garën e [[2006 Çmimi i madhë i Italisë|Italisë]] ai nuk arriti dot ta përfundoj garën për shkak të një problemi me motorrin <ref>{{cite news|url=http://www.formula1.com/news/headlines/2006/9/4923.html|title= Alonso punished for blocking Massa|work=formula1.com|publisher=[[Formula One Group|Formula One Administration]]|date=9 September 2006|accessdate=31 October 2010}}</ref>, [[Michael Schumacher|Schumacher]] përfitoi nga tërheqja e Alonsos duke fituar garën dhe duke e shkurtuar diferencën në renditjen e përgjithshme me 2 pikë <ref name="massa-block">{{cite web|url=http://www.formula1.com/race/news/4923/765.html|title=Alonso punished for blocking Massa|accessdate=2006-09-08 |archiveurl = httphttps://web.archive.org/web/20070127105344/http://www.formula1.com/race/news/4923/765.html <!-- Bot retrieved archive --> |archivedate =27 janar 2007|url-01-27status=live}}</ref>.
 
Në raudin e 17 të [[2006 Çmimi i madhë i Kinës|Kinës]], Alonso mori një Pole Position por në garë përfundoi i dyti mbrapa fituesit [[Michael Schumacher]]. Pas garës së [[2006 Çmimi i madhë i Kinës|Kinës]], të dy pilotët ishin kryesues të kampionatit me 116 pikë. Në garën e [[2006 Çmimi i madhë i Japonisë|Japonisë]], Alonso përfundoi i parë duke siguruar edhe titullin e dytë kampion bote pasi makina e [[Michael Schumacher]] pati probleme me motorrin në xhiron e 36, gjë që i kushtoi vendin e parë në renditje dhe në garë, [[Michael Schumacher|Schumacher]] kishte nga xhiroja e dytë që kryesonte garën. Në garën e fundit të [[2006 Çmimi i madhë i Brazilit|Brazilit]], Alonso përfundoi në vendin e dytë, kurse [[Michael Schumacher|Schumacher]] doli në vendin e katërt, në fund diferenca me pikë midis Alonsos dhe [[Michael Schumacher|Schumacherit]] ishte 13 pikë.