Ndryshimi mes inspektimeve të "One Piece"

798 bytes added ,  1 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 17 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
v (Rregullim i gabimeve me referimet., zëvendësova: |language=Japanese → |language=Ja (32) duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 17 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
Gjatë punës si asistent i Nobuhiro Watsuki, Eiichiro Oda filloi të shkruante ''One Piece'' në 1996.<ref name="wanted">{{cite book |publisher=Shueisha|last=Oda|first=Eiichiro|title=Wanted!|page=202|isbn=978-4-08-872631-1|date=nëntor 1998}}</ref> Që aty, filloi si tre histori me titull ''Romance Dawn''<ref name="wanted" />, i cili përdoret më vonë edhe si titulli i volumit dhe kapitullit të parë të ''One Piece''. Këto dy histori paraqitën personazhin Luffy, dhe përfshinin elemente që do të shfaqeshin më vonë në serinë kryesore. E para nga këto histori u publikua në gusht 1996 në një botim special të ''Shonen Jump'' dhe më vonë në ''One Piece Red''. E dyta u publikua në botimin 44 të Shonen Jump në 1996 dhe u ribotua në 1998 në koleksionin e historive të shkurtra të Oda-s, ''Wanted!''.<ref name="RomanceDawn Animated">{{cite web |url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-07-10/one-piece-prototype-romance-dawn-to-be-animated |title=One Piece's 'Prototype' Romance Dawn to be Animated |publisher=[[Anime News Network]] |date=10 korrik 2008 |accessdate=22 gusht 2008 }}</ref>
 
Oda fillimisht planifikoi që ''One Piece'' të zgjaste 5 vjet, dhe e kishte planifikuar fundin, por filloi ti pëlqente aq shumë historia që ta përfundonte për aq kohë, dhe tani nuk e ka idenë se sa kohë do duhet për të mbërritur atë pikë.<ref name="SBS1">{{cite book |last=Oda |first=Eiichiro |title=[[海賊 VS CP9]] |series=One Piece |date=korrik 2006 |publisher=Shueisha |isbn=4-08-874127-7 |page=126 }}</ref> Gjithsesi, autori tha, në korrik të 2007, se fundi do të jetë i njëjti që kishte planifikuar që nga fillimi dhe është i përkushtuar të vazhdojë deri në fund, sado vite që t'i duhen.<ref name="Yomiuri-Oda">{{cite web |url=http://www.yomiuri.co.jp/book/news/20070725bk07.htm |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20080621032029/http://www.yomiuri.co.jp/book/news/20070725bk07.htm |archivedate=June 21, qershor 2008 |title=「ONE PIECE」尾田栄一郎さんに聞く |accessdate=25 korrik 2007 |first=Kanta |last=Ishida |date=25 korrik 2007 |work=Yomiuri Shimbun |location=Japan |url-status=dead }}</ref>
 
Kur krijon një frut të detit, Oda mendon për diçka që do të plotësonte një dëshirë njerëzore; ai shtoi se nuk do kishte kuptim të vizatonte një frut të detit në qoftë se pamja e frutit nuk josh personin për ta ngrënë.<ref name="FansChat32">"Fans Chat with Oda Sensei!" Shonen Jump #84. Volume 7, Issue 12. December 2009. 32.</ref> Emrat e shumë sulmeve dhe koncepteve në manga formohen nga lojra fjalësh. Emrat e teknikave të Luffy-t, Sanji-t, Chopper-it, Robin-it dhe Franky-t shpesh përzihen me gjuhë të tjera, dhe emrat e disa teknikave me shpata të Zoro-s janë të planifikuara si shaka; për shembull disa prej tyre duken të frikshme kur lexohen me shikim, por tingëllojnë si lloje ushqimi kur lexohen me zë (si teknika Onigiri, që shkruhet si ''prerja e djallit'' por shqiptohet si një lloj ushqimi japonez). Eisaku Inoue, drejtuesi i animimit, tha se krijuesit nuk përdoren shkrimet ''kanji'' për teknikat në anime pasi "do kishin përgjysmuar numrin e të qeshurave." Gjithsesi, Konosuke Uda, drejtuesi, tha se krijuesit "e kanë bërë animen shumë të ngjashme me mangën".
E shkruar dhe e ilustruar nga Eiichiro Oda, ''One Piece'' është serializuar në Weekly Shonen Jump që në 19 korrik 1997. Kapitujt janë publikuar në volume nga Shueisha që në 24 dhjetor 1997.<ref name="JPv1">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fT0r7fM9|archivedate=22 mars 2009|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-872509-3&mode=1|title=One Piece/1|publisher=Shueisha|accessdate=22 mars 2009|language=Ja}}</ref> Deri më 8 prill 2013, janë bërë 704 kapituj dhe 69 volume.<ref>[http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-870531-6&mode=1 ONE PIECE/68| 尾田 栄一郎| ジャンプコミックス|BOOKNAVI|集英社]. Books.shueisha.co.jp. Retrieved on 2012-12-13.</ref>
 
Seria ''One Piece'' u liçensua për shitje në gjuhën angleze nga Viz Media, e cila publikon përshtatjen në anglisht të serive, me kapituj në Shonen Jump amerikan që në fillimin e revistës në nëntor 2002, dhe në volume që në qershor 2003.<ref name="IC Premiere Titles">{{cite web|archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/5fSzYWfNJ?url=http://www.icv2.com/articles/news/1696.html|archivedate=March 22, mars 2009|url=http://www.icv2.com/articles/news/1696.html|title=Shonen Jump Line-up Tied to Cartoon Network|publisher=ICv2|date=7 gusht 2002|accessdate=22 mars 2009|url-status=live}}</ref><ref name="IC First Issue">{{cite web|archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/5fSzfdxpS?url=http://www.icv2.com/articles/news/2124.html|archivedate=22 mars 2009|url=http://www.icv2.com/articles/news/2124.html|title=Shonen Jump #<!-- no reformatting -->1 in Third Printing|publisher=ICv2|date=10 dhjetor 2002|accessdate=22 mars 2009|url-status=live}}</ref><ref name="ENv1">{{cite web|archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/5fT0w0ejR?url=http://www.amazon.com/Piece-PIECE-Eiichiro-Author-Illustrator/dp/B001TMQKMU|archivedate=March 22, mars 2009|url=http://www.amazon.com/dp/B001TMQKMU/ |title=One Piece, Volume 1|publisher=Amazon.com|accessdate=22 mars 2009|url-status=live}}</ref> Në 2009, Viz Media, lajmëroi se do nxirrte në shitje 5 volume për çdo muaj gjatë gjysmës së parë të 2010. Në Mbretërinë e Bashkuar, volumet u publikuan nga Gollancz Manga, duke filluar në Mars 2006,<ref>{{cite web|archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/5fTCyxDDW?url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-Manga-Eiichiro-Oda/dp/0575078685|archivedate=March 22, mars 2009|url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-Manga-Eiichiro-Oda/dp/0575078685|title=One Piece Volume 1|publisher=Amazon.com|id={{ASIN|0575078685|country=uk}}|access-date=1 qershor 2013|url-status=live}}</ref> derisa Viz Media e zëvëndësoi pas volumit 14.<ref>{{cite web|archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/5fSzlZf63?url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-14-Abandoned-Manga/dp/0575081023|archivedate=March 22, mars 2009|title=One Piece Volume 14|url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-14-Abandoned-Manga/dp/0575081023|publisher=Amazon.com|id={{ASIN|0575081023|country=uk}}|access-date=1 qershor 2013|url-status=live}}</ref><ref>{{cite web|archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/5fT0dpGCs?url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-Romance-Dawn-v/dp/1569319014|archivedate=22 mars 2009|title=One Piece: Romance Dawn v. 1|url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-Romance-Dawn-v/dp/1569319014|publisher=Amazon.com|id={{ASIN|1569319014|country=uk}}|access-date=1 qershor 2013|url-status=live}}</ref> Në Australi dhe Zelandën e Re, volumet në anglisht janë shpërndarë nga Madman Entertainment që më 10 nëntor 2008.<ref name="madman">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fT0ll4Oc|archivedate=March 22, 2009|url=http://www.madman.com.au/actions/catalogue.do?releaseId=11411&method=view|title=One Piece (Manga)|accessdate=March 22, 2009|publisher=Madman Entertainment}}</ref> Në Poloni, Japonica Polonica Fantastica publikon mangan. Deri në qershor 2011, 3 volume janë publikuar.<ref>{{cite journal |url=http://manga.tanuki.pl/strony/manga/295-one-piece/tomy/1150/rec/386 |title=One Piece tom 4|author=Chudi |date=22 qershor 2011|journal=Tanuki.pl |volume=2124 |publisher=Małgorzata Kaczarowska |accessdate=9 korrik 2011 |issn=1898-8296}}</ref>
 
===OVA===
Tre OVA (Original Video Animation - Video të animuara origjinale) kanë dalë në shitje në Japoni. E para, ''One Piece: Defeat The Pirate Ganzack!'', u prodhua nga Production I.G për Jump Super Anime Tour të 1998. Është 29 minuta e gjatë edhe paraqet dizajnet e personazheve nga Hisashi Kagawa. Luffy, Nami dhe Zoro janë sulmuar nga një përbindësh deti që shkatërron varkën e tyre dhe i shpërndan ata. Luffy gjendet në bregdetin e një ishulli, ku shpëton një vajzë të vogël, Medaka-n, nga dy piratë. Të gjithë banorët, duke përfshirë të atin e Medaka-s, janë marrë si skllevër nga Ganzack dhe ekuipazhi i tij. Pasi merr vesh se Ganzack gjithashtu kishte marrë edhe të gjitha ushqimet, Luffy dhe Zoro nxitojnë ti marrin përsëri. Ndërsa luftojnë piratët, njëri prej tyre grabit Medaka-n. Një betejë fillon mes Luffy-t dhe Ganzack, duke përfunduar në kapjen e Luffyt. Ndërkohë, Zoro detyrohet të dorëzohet pas kërcënimit se do ti vrasin të gjithë banorët. Banorët fillojnë të luftojnë me piratët, dhe ndërkohë Nami liron tre pengjet. Ganzack mund rebelimin dhe zbulon anijen e tij luftarake. Tani është në dorë të kapele kashtëve të mundin piratin Ganzack dhe ta ndalojnë të shkatërrojë ishullin. Skuadra e kapele kashtëve përfshin Luffyn, Namin, Zoron, Usopp-in, Sanjin, Chopper-in, Robin-in, Frankyn dhe Brook-un.
 
OVA e dytë, ''One Piece: Romance Dawn Story'', u prodhua nga Toei Animation në korrik 2008 për Jump Super Anime Tour.<ref name="RomanceDawn Animated" /><ref name="Jumpfesta">{{cite web|url=http://www.jumpfesta.com/anime/anime-info/anime_op.html|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20080822023326/http://www.jumpfesta.com/anime/anime-info/anime_op.html|archivedate=August 22, gusht 2008|title=Jump Super Anime Tour&nbsp;— Great Gathering of Jump-Heroes |accessdate=July 28, 2008|language=Ja|url-status=live}}</ref> Është 34 minuta i gjatë dhe i bazuar në versionin e parë të ''Romance Dawn'', por përfshin piratët kapele kashtë deri te Brook dhe anijen e tyre të dytë, Thousand Sunny. Në kërkim për ushqim, Luffy arrin te një qytet port, duke mundur një pirat të quajtur Crescent Moon Gally rrugës. Ai takon një vajza të quajtur Silk në qytet, e cila ishte braktisur kur kishte qenë fëmijë nga disa piratë që sulmuan vendin, dhe ishte rritur nga kryetari i qytetit, prandaj ajo e vlerëson qytetin si "thesarin" e saj. Banorët mendojnë se Luffy është Gally dhe e kapin, pak para ardhjes së Gally-t të vërtetë. Gally e hedh Luffyn në det, por Silk e shpëton dhe Luffy shkon të luftojë me Gally-n. Ekuipazhi i tij vjen për ta ndihmuar, dhe ata arrijnë të marrin përsëri thesarin e qytetit, marrin ca ushqim, dhe shkatërrojnë anijen e Gally-t. Më vonë ka dalë në shitje si DVD, së bashku me ''Dragon Ball: Yo! Son Goku and His Friends Return!!'' dhe ''Tegami Bachi: Light and Blue Night'', që ishte e disponueshme vetëm për japonezët.<ref>{{cite web |url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-22/new-db-tegami-bachi-romance-dawn-anime-dvd-offered |title=New DB, Tegami Bachi, Romance Dawn Anime DVD Offered |accessdate=2012-12-12 |publisher=[[Anime News Network]] |date=2008-12-12}}</ref>
 
OVA e tretë, ''One Piece Film Strong World: Episode 0'', është versioni i animuar i speciales manga të ''One Piece'' të quajtur "Kapitulli 0" i cili tregon si ishin gjërat para dhe pas vdekjes së Roger-it. është gjithashtu kapitulli hyrës për filmin e 10-të, ''Strong World''.
Pas dublimit nga 4Kids në 2007, Funimation Entertainment filloi prodhimin e ''One Piece'' në anglisht. Në një intervistë me aktorin e zërit Christopher Sabat, Sabat deklaroi se Funimation ka qenë i interesuar të merrte ''One Piece'' që në fillim, dhe prodhoi një "episod provë", në të cilin Sabat luajti rolin e personazhit [[Helmeppo]] dhe Eric Vale luajti rolin e personazhit kryesor, [[Luffy]]t (më vonë ato vazhduan të bënin zërat e [[Roronoa Zoro]]s dhe [[Sanji]]t, respektivisht).<ref>{{cite web|first=Zach|last=Logan|date=December 18, 2010|url=http://onepiecepodcast.com/2010/12/18/episode-148-the-mute-button-chris-sabat/|title=The Unofficial One Piece Podcast, Episode 148|accessdate=4 janar 2011|publisher=The Unofficial One Piece Podcast}}</ref> Pasi krijoi një dublim të ri në anglisht, që kishte redaktime minimale në krahasim me dublimin e 4Kids, kompania nxori në shitje kompletin e parë të paredaktuar të DVD-ve me dy gjuhë, që përmbante 13 episode, më 27 maj, 2008.<ref>{{cite web|first=Bryce|last=Coulter|date=June 5, 2008|url=http://www.mania.com/one-piece-season-1-part-1_article_80151.html|title=One Piece Season 1 Part 1|accessdate=30 mars 2010|publisher=Mania Entertainment}}</ref> Komplete të tjera të ngjashme vazhduan të shfaqeshin duke arritur 14 komplete deri në 26 tetor 2010.<ref>[http://www.rightstuf.com/cgi-bin/catalogmgr/uzsabyNyRt=TozgHxB/browse/item/88880/4/0/0 Right Stuf's listing for One Piece: Season Three, Third Voyage]{{Lidhje e thyer}}</ref> Episodet e dubluara nga Funimation u shfaqën në Cartoon Network më 29 shtator 2007 dhe vazhduan deri më 22 Mars 2008.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-03-29/cartoon-network-has-no-plans-for-one-piece-return|title=Cartoon Network Has No Plans for One Piece's Return (Updated)| date=March 29, 2008|accessdate=March 31, 2008|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Pjesa tjetër e episodeve të dubluara nga Funimation vazhduan të transmetohen në Cartoon Network të Australisë, dhe më vonë vazhduan me ritransmetime të tyre derisa u zëvëndësuan me Total Drama Island. Më 28 tetor 2011, Funimation postoi një artikull shtypi në faqen e tyre të internetit, që konfirmonte marrjen e episodeve 206-263 dhe tregonte se formati i pamjes, duke filluar që nga episodi 207 e më vonë, do të ndërrohej në formatin 16:9.<ref>{{cite web|last=Rojas|first=Justin|publisher=Funimation Entertainment|title=Funimation Entertainment Acquires One Piece - Season Four|url=http://www.funimation.com/rojas/blog/funimation-entertainment-acquires-one-piece-season-four/1000031|date=28 tetor 2011|accessdate=28 tetor 2011}}</ref> Më 18 maj 2013, seritë e pacensuruara filluan të transmetohën në bllokun Toonami të Adult Swim që nga episodi 207 e më vonë.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2013-03-10/one-piece-to-air-on-adult-swim-toonami-block |title=One Piece to Air on Adult Swim's Toonami Block - News |publisher=Anime News Network |date=2013-03-13 |accessdate=2013-03-17}}</ref>
 
Funimation, Toei Animation, Shueisha dhe Fuji TV deklaruan në maj 2009 se do transmetonin njëkohësisht serinë brenda një ore të transmetimit javor Japonez.<ref>{{cite press release|publisher=Funimation Entertainment|title=FUNimation Entertainment, Toei Animation, Shueisha and Fuji Television Announce Online Simulcast of One Piece|url=http://www.toei-anim.com/news/onepiece.pdf|date=May 14, 2009|accessdate=October 10, 2010}}</ref> Ky transmetim falas me titra anglisht është i disponueshëm në www.onepieceofficial.com.<ref>[http://www.onepieceofficial.com/ One Piece official anime website<!-- Bot generated title -->]</ref> Fillimisht i programuar të fillojë më 30 maj 2009 me episodin 403, një gabim sigurie shkaktoi një përhapje të episodit. Si rezultat, Funimation e shtyu ofertën deri më 29 gusht 2009, ku filloi të transmetohej nga episodi 415.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-05-30/funimation-cancels-one-piece-simulcast|title=Funimation Cancels One Piece Simulcast (Update 2)|publisher=[[Anime News Network]]|date=May 30, 2009|accessdate=May 30, 2009}}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.funimation.com/f_index.cfm?page=news&id=590 |title=Funimation Entertainment Announces Online Return of One Piece |accessdate=18 gusht 2009 |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20100205201712/http://funimation.com/f_index.cfm?page=news&id=590 |archivedate=5 shkurt 2010 |url-status=live }}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-08-18/funimation-to-relaunch-one-piece-streams-on-saturday|title=Funimation to Relaunch One Piece Simulcast on August 29|publisher=[[Anime News Network]]|date=August 18, 2009|accessdate=August 18, 2009}}</ref>
 
Në fillim të shkurtit 2013, Manga Entertainment deklaroi se do fillonin të shpërndanin dublimin e Funimation të ''One Piece'' në Mbretërinë e Bashkuar, duke filluar më 27 maj 2013.
 
===Libra arti dhe guide===
5 libra arti dhe 5 libra guide për serinë ''One Piece'' kanë dalë në shitje. Libri i parë i artit, ''One Piece: Color Walk 1'', që doli në qershor 2001,<ref name="booknavi-cw1">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-859217-4&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/1|accessdate=November 22, 2008}}</ref> doli gjithashtu në anglisht më 8 nëntor 2005.<ref name="vizprod-cw1">{{cite web|url=http://www.viz.com/products/products.php?product_id=5340|title=One Piece Color Walk Art Book, Vol. 1|accessdate=22 nëntor 2008|publisher=[[Viz Media]]|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20081225215738/http://www.viz.com/products/products.php?product_id=5340|archivedate=25 dhjetor 2008|url-status=live}}</ref> Libri i dytë, ''One Piece: Color Walk 2'', doli në shitje më 4 nëntor 2003,<ref name="booknavi-cw2">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-859376-6&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/2|accessdate=November 22, 2008}}</ref> i treti, ''One Piece: Color Walk 3 - Lion'', doli më 5 janar 2006,<ref name="booknavi-cw3">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-859538-6&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/3/Lion|accessdate=November 22, 2008}}</ref> dhe libri i katërt, ''One Piece: Color Walk 4 - Eagle'', doli më 4 Mars 2010.<ref name="booknavi-cw4">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-782267-0&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/4/Eagle|accessdate=March 29, 2010}}</ref> I pesti, ''Shark'', doli më 3 dhjetor 2010.<ref name="booknavi-cw5">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-782356-1&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/5/Shark|accessdate=November 10, 2010}}</ref> Libri i parë i guidës, ''One Piece: Red - Grand Characters'' doli në shitje më 2 Mars 2002.<ref name="booknavi-dbred">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-873211-1&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Red: Grand Characters|accessdate=November 22, 2008}}</ref> I dyti, ''One Piece: Blue - Grand Data File'', doli më 2 gusht 2002.<ref name="booknavi-dbblue">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-873358-4&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Blue: Grand Data File|accessdate=November 22, 2008}}</ref> I treti, ''One Piece: Yellow - Grand Elements'' doli më 4 prill 2007,<ref name="booknavi-dbyellow">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-874098-0&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Yellow: Grand Elements|accessdate=November 22, 2008}}</ref> dhe i katërti, ''One Piece: Green - Secret Pieces'', doli më 4 nëntor 2010.<ref name="booknavi-dbgreen">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-874848-1&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Green: Secret Pieces|accessdate=November 10, 2010}}</ref> Një libër guide i animes, ''One Piece: RAINBOW!'', doli në shitje më 1 maj 2007, dhe tregon për 8 vitet e para të serialit televiziv.<ref name="booknavi-dbrainbow">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-874099-7&mode=1|language=Ja|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Rainbow!|accessdate=3 dhjetor 2010}}</ref>
 
===Live-action===
 
===Media të tjera===
Media të tjera të ''One Piece'' përfshijnë një lojë me letra nga [[Bandai]] të quajtur ''One Piece CCG'' dhe një CD të përqëndruar në personazhin Nefertari Vivi, e nxjerrë në shitje nga Avex Trax më 26 dhjetor 2002.<ref>{{cite web|url=http://www.icv2.com/articles/news/7695.html|title=ICv2 – Bandai Offers November Special on 'One Piece CCG'|publisher=ICv2|date=20 tetor 2005|accessdate=6 janar 2009}}</ref><ref>{{cite web |url=http://ranking.oricon.co.jp/free_contents/search/detail.asp?itemcd=494983&samecd=1 |title=One Piece ワンピース「海賊ビビの大冒険 |publisher=[[Oricon]] |accessdate=May 19, 2009 |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20091005105207/http://ranking.oricon.co.jp/free_contents/search/detail.asp?itemcd=494983&samecd=1 |archivedate=5 tetor 2009 |url-status=live }}</ref>
 
Chopper i One Piece merr një stil të ngjashëm me Hello Kitty në bashkëpunimin e One Piece me [[Hello Kitty]].<ref>{{cite web | url = http://asiapacificarts.usc.edu/article@apa?one_piece_meets_hello_kitty_goods_previews_released_17624.aspx | title = One Piece meets Hello Kitty: Goods previews released | publisher = Asia Pacific Arts | date = 11 shkurt 2011}}</ref>
==Çmime==
===Manga===
Manga ishte finaliste për çmimin ''Tezuka Osamu Cultural Prize'' për tre herë rresht nga 2000 në 2002,<ref name="tocp2000">{{cite web |url=http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka00.shtml |accessdate=18 nëntor 2008 |title=2000 Osamu Tezuka Cultural Prizes |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20081223063146/http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka00.shtml |archivedate=23 dhjetor 2008 |url-status=live }}</ref><ref name="tocp2001">{{cite web |url=http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka01.shtml |accessdate=18 nëntor 2008 |title=2001 Osamu Tezuka Cultural Prizes |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20081223145657/http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka01.shtml |archivedate=23 dhjetor 2008 |url-status=live }}</ref><ref name="tocp2002">{{cite web |url=http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka02.shtml |accessdate=18 nëntor 2008 |title=2002 Osamu Tezuka Cultural Prizes |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20081223145702/http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka02.shtml |archivedate=23 dhjetor 2008 |url-status=live }}</ref> me numrin më të madh të nominimeve nga fansat në dy vitet e para.<ref name="ann-tezu">{{cite web|title=2001 Tezuka Award Nominees are in|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2001-03-17/2001-tezuka-award-nominees-are-in|accessdate=20 nëntor 2008|date=17 mars 2001|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref>
 
Në 2005, përkthimi gjerman i volumit 44 fitoi çmimin Sondermann të audiencës në kategorinë e mangas internacionale, një çmim i përvitshëm që jepet për 7 kategori nga Panairi i Librit në Frankfurt, Frankfurter Rundschau, Spiegel Online dhe Comicforum që në 2004.<ref>[[:de:Sondermann (Cartoon)|Sondermann (Cartoon)]]</ref><ref name="sondermann">{{cite web |url=http://www.ad-hoc-news.de/Comic-Preis-Sondermann-an-sieben-Preistrger-verliehen--/de/Politik/19761803 |language=de |accessdate=18 nëntor 2008 |title=Comic-Preis Sondermann an sieben Preisträger verliehen |archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20081226023229/http://www.ad-hoc-news.de/Comic-Preis-Sondermann-an-sieben-Preistrger-verliehen--/de/Politik/19761803 |archivedate=26 dhjetor 2008 |url-status=live }}</ref>
 
Në një sondazh nga Oricon në 2008, adoleshentët japonezë e zgjodhën si manga më interesante.<ref name="oriconpoll">{{cite web|url=http://www.tokyograph.com/news/oricon-most-interesting-manga/|title=Oricon: most interesting manga|trans-title=Oricon: manga më interesante|publisher=Tokyograph|accessdate=18 nëntor 2008}}</ref>
 
===Anime===
Hyrja e parë e serive anime të One Piece, "We Are!", fitoi çmimin ''Animation Kobe Theme Song'' të vitit 2000.<ref name="anikobe">{{cite web|url=http://www.anime-kobe.jp/archive/2000/award/award_j2.html|title=アニメーション神戸賞|publisher=[[Animation Kobe]]|accessdate=22 nëntor 2008}}</ref> Në shkurt 2001, ''One Piece'' zuri vendin e 9 në seritë anime në Japoni.<ref name="ann-anotw">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2001-03-16/top-10-anime-in-japan|title=Top 10 Anime in Japan|publisher=[[Anime News Network]]|date=16 mars 2001|accessdate=20 nëntor 2008}}</ref> Në 2001, lexuesit e ''Animage'', një revistë e famshme japoneze për anime, votuan serinë anime në vendin e 5 të "Zgjedhjet e lexuesve për anime-t që duhet të mbahen mend në shekullin 21".<ref name="ann-animage2001">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2001-01-16/more-details-regarding-animage-top-100|title=More details Regarding Animage Top 100|publisher=[[Anime News Network]]|date=16 janar 2001|accessdate=20 nëntor 2008}}</ref> Në qershor 2002, lexuesit e Animage votuan ''One Piece'' në vendin e 16 për anime-n më të mirë të vitit 2001<ref name="ann-animage2002">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2002-05-10/june-animage-ranks-anime|title=June Animage Ranks Anime|publisher=[[Anime News Network]]|language=en|date=10 maj 2002|accessdate=20 nëntor 2008}}</ref>, dhe i dhanë një tjetër vend të 16 në 2004 në kategorinë "Favorite Anime Series".<ref name="ann-animage2004">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2004-05-12/animage-awards|title=Animage Awards|publisher=[[Anime News Network]]|language=en|date=12 maj 2002|accessdate=20 nëntor 2008}}</ref> Një një sondazh në internet në 2005 nga rrjeti televiziv japonez TV Asahi, ''One Piece'' zuri vendin e 6 si "seria anime më e famshme në TV".<ref name="ann-asahi2005poll">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2005-09-23/tv-asahi-top-100-anime|title=TV Asahi Top 100 Anime|publisher=[[Anime News Network]]|language=en|date=23 shtator 2005|accessdate=20 nëntor 2008}}</ref> Para sondazhit, Asahi TV transmetoi një tjetër listë të bazuar në një sondazh mbarëkombëtar në të cilin ''One Piece'' zuri vendin e 4 për adoleshentët.<ref name="ann-asahi2005surv">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2005-09-23/tv-asahi-top-100-anime|title=TV Asahi Top 100 Anime – Part 2|publisher=[[Anime News Network]]|language=en|date=23 shtator 2005|accessdate=20 nëntor 2008}}</ref> Në vitin 2006, u zgjodh në vendin 32 për 100 animet japoneze më të mira nga TV Asahi dhe në vendin 21 për nga shikuesit.<ref>{{cite web|url=http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/index_top.html|language=ja|accessdate=November 18, 2008|title=日本全国徹底調査!好きなアニメランキング100|publisher=[[TV Asahi]]|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20090305070216/http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/index_top.html|archivedate=5 mars 2009|url-status=live}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/contents/2006user/cur/|accessdate=18 nëntor 2008|title=月バラ2時間スペシャル 芸能界アニメ通が集結!徹底調査アニメランキング100|publisher=[[TV Asahi]]|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20081225075715/http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/contents/2006user/cur/|archivedate=25 dhjetor 2008|url-status=live}}</ref> DVD-ja e parë e Funimation e serisë "One Piece: Sezoni 1 Udhëtimi i Parë" u nominua për Fifth Annual TV DVD Awards.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-09-30/anime-nominated-for-tv-dvd-awards|title=Anime Nominated for TV DVD Awards|publisher=[[Anime News Network]]|date=1 tetor 2008|accessdate=29 janar 2009}}</ref>
 
==Referimet==