Dallime mes rishikimeve të "Mali i Priskës"

157 bytes removed ,  1 vit më parë
v
==Djegia e Priskës==
Gjatë zjarreve të viteve 2006-2007, pyjet e Malit të Priskës pësuan dëme të shumta, duke ulur dukshëm sipërfaqen pyjore në këtë mal. Një zjarr tjetër i madh i qëllimshëm që i vunë pyjeve të Priskës në mëngjesin e 12 gushtit 2012 dhe vazhdoi për shumë ditë, dogji pjesën e mbetur të pemëve e shkurreve në këtë mal. Më 24 mars 2019, keqbërësit i vunë prapë flakën një pjese të vogël të mbetur me shkurre e pemë, duke shkretuar kështu të gjithë malin.
Më 12 shtator 2020, keqbërësit i vunë përsëri zjarrin Priskës, për të djegur edhe ato pak filiza pemësh që mund të kishin mbirë gjatë 2020-ës. Organet shtetërore nuk ndërhynë aspak edhe këtë rradhë, duke çuar në përfundimin që zjarrvënësit mund të kenë lidhje me autoritetet shtetëore.
 
[[Kategoria:Male në Shqipëri|Priskë]]