Ndryshimi mes inspektimeve të "Christoph Waltz"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
 
Waltz studioi aktrimin ne [[Max Reinhardt Seminar]] ne Viene. Ne fund te viteve te 70'ta, Waltz kaloi kohe ne New York, aty studioi metoden e aktrimit me [[Lee Strasberg Theatre and Film Institute|Lee Strasberg]] dhe [[Stella Adler Studio of Acting|Stella Adler]]. Filloi si aktore skenik, me perdormacat e ndryshme neper shtepi aktruesi si [[Zyrihu|Zurich]]'s [[Schauspielhaus Zürich]], Vienna's [[Burgtheater]], dhe [[Salzburg Festival]]. U profilizua me teper si aktor televiziv ne vitet 1980 deri 2000. Ne vitin 2000, ai pati performancen e tij ne televizionin Gjerman me produksion ''Wenn man sich traut''.<ref>{{cite web|title = IMDB|url = http://www.imdb.com/name/nm0910607/#Director|accessdate = 17 December 2011}}</ref> Para se te binte ne sy te nje audience me te madhe si ne filmin e Tarantinos ''Inglourious Basterds, '' ai luajti rolin e Dr. Hans-Joachim Dorfmann ne serialin anglez ''The Gravy Train'' me 1990.
 
Ne filmin e [[Quentin Tarantino]]<nowiki/>s  ne vitin 2009, ''[[Inglourious Basterds]]'', Waltz portretizonte [[SS]]-[[Standartenführer]] [[Hans Landa]], aka "Gjuetarin e Hebrenjeve".I zgjuar, me manire, me aftesi te te folurit te shume gjuheve poashtu me shpirte vrasesi; karakteri i  Landas ishte i tille sa qe edhe vet Tarantino druante se kishte krijuar nje rol "te paluajtshem".<ref>{{cite news|url = http://www.variety.com/article/VR1118003822?refCatId=3628|title = Tarantino Reflects On 'Basterds'|work = [[Variety (magazine)|Variety]]|publisher = Reed Business Information|date = 17 May 2009|accessdate = 18 January 2010|archiveurl = httphttps://www.webcitation.org/5nE6DBVxC?url=http://ttp//www.variety.com/index.asp?layout=festivals|archivedate = 1 Februaryshkurt 2010|first = Michael|last = Fleming|url-status = live}}</ref> Waltz fitoi cmimin [[Best Actor Award (Cannes Film Festival)|Best Actor Award]] per performancen ne [[2009 Cannes Film Festival]] dhe pranoi shume kritika pozitive nga kritike te shquar si dhe nga publiku. 
 
Vitin pasues, ai fitoi [[Academy Award for Best Supporting Actor]]<ref>{{cite web|url = http://oscar.go.com/nominations/nominees|title = 2015 Oscars: Nominees - 87th Academy Awards Nominations|work = Oscar.com}}</ref> si dhe [[British Academy Film Awards|BAFTA]] per aktorin me te mire.<ref>[http://www.bafta.org/awards/film/film-awards-nominations,949,BA.html#jump11 Film Awards Winners in 2010 - Film Awards - Film - The BAFTA site] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20110917150110/http://www.bafta.org/awards/film/film-awards-nominations%2C949%2CBA.html#jump11 |date=17 shtator 2011 }}<sup class="noprint Inline-Template"><span style="white-space: nowrap;">&#x5B;''[[Wikipedia:Link rot|<span title=" since January 2015">dead link</span>]]''&#x5D;</span></sup></ref> Ai i eshte i vetmi aktor i cili ka fituar cmimi per paraqitje skenike ne filma te Tarantinos. Tarantino potencoi rendesine e pranise se Waltz neper filmat e tij ai tha: "Mendoj se Landa eshte njeri nder karakteret me te mira prej te gjithe atyre qe i kam shkruar dhe do ti shkruaj, dhe Christoph e luajti ate per mrekulli. Eshte e vertete se ne qofte se nuk do ta kisha gjetur dike kaq te mire sa Christoph nuk do ta filmoja ''Inglourious Basterds''".<ref>{{cite web|url = http://network.nationalpost.com/np/blogs/theampersand/archive/2009/08/27/christoph-waltz-thankful-for-quot-gift-quot-role-of-hans-landa-in-inglorious-basterds.aspx|title = '&#39;Inglorious Basterds feature|publisher = Network.nationalpost.com|date = 27 August 2009|accessdate = 26 January 2011}}</ref>