Ndryshimi mes inspektimeve të "Laknau"

No change in size ,  1 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
I renditur i gjashti në një listë të dhjetë qyteteve me rritjen më të shpejtë të krijimit të vendeve të punës në Indi sipas një studimi të kryer nga Assocham Placement Pattern,<ref>{{cite web|url=http://business.rediff.com/slide-show/2010/oct/01/slide-show-1-the-fastest-job-creating-cities-in-india.htm#7|title=The 10 fastest job-creating cities in India – Rediff.com Business|publisher=Rediff|date=3 tetor 2010|accessdate=17 shkurt 2014}}</ref> Ekonomia e Lucknowt më parë ishte e bazuar te sektori terciar dhe shumica e forcës punëtore ishte e punësuar si punonjës të qeverisë. Stabilimentet industriale në shkallë të gjerë janë të pakta krahasuar me kryeqytetet e tjera federale të Indisë Veriore si [[New Delhi]]. Ekonomia është duke u rritur me kontribute nga fushat e IT-së, manifakturës dhe nga bio-teknologjia/mjeksore. Institucionet e Promovimit të Biznesit si Konfederata e Industrisë Indiane dhe Entrepreneurship Development Institute of India kanë krijuar qendrat e tyre të shërbimit në qytet.<ref>{{cite web|url = http://timesofindia.indiatimes.com/city/lucknow/CII-Young-Indians-unite-Lucknow-residents-to-empower-women/articleshow/38268762.cms|title=CII Young Indians unite Lucknow residents to empower women|date=12 korrik 2014|accessdate=27 gusht 2014|website=The Times of India|last=Singh|first=Priyanka}}</ref>
Lucknow është duke zhvilluar një zonë IT me kompani softu/arësh dhe IT-je me qendër në qytet. Tata Consultancy Services është një nga kompanitë kryesore me kampusin e saj në Gomti Nagar, që është gjithashtu stabilimenti i tillë i dytë më i madh në Uttar Pradesh. HCL Technologies nisi gjithashtu programin e saj trajnues me 150 kandidatë në prill 2016 në HCL Lucknow campus.<ref>{{cite web|url = http://www.tcs.com/news_events/press_releases/Pages/TCS-Expands-in-Lucknow.aspx|title=TCS News & Events: Press Release: Tata Consultancy Services Expands in Lucknow; New Facility Inaugurated|publisher=Tata Consultancy Services|accessdate=8 gusht 2014}}</ref> Ka shumë kompani teknologjike vendore open source.<ref>{{cite web|author=Diksha P. Gupta|url=http://www.linuxforu.com/2013/12/open-source-technology|title="We are where we are because of open source technology" – LINUX For You|publisher=Linux For U|accessdate=8 gusht 2014}}</ref> Qyteti është gjithashtu shtëpia e një numri të rëndësishëm selish në nivel kombëtar dhe të shtetit federal për kompani si Sony Corporation dhe Reliance Retail. Një hapësirë prej 40 hektarësh (100 akre) është planifikuar për zonën IT të qytetit nga qeveria e shtetit në sitin e fermave Chak Ganjaria gjatë rrugës për në Sultanpur dhe tashmë është aprovuar statusi i zonës speciale ekonomike për projektin, që pritet të krijoi mijëra vende pune në këtë shtet.<ref>{{cite web|url=http://upgov.nic.in/upinfo/uplc-itcity/IT-City-Lucknow-Schedules-Vol-III-29.10.13.pdf|title=IT City Lucknow|date=29 tetor 2013|accessdate=27 gusht 2014|publisher=UP Government}}</ref><ref>{{cite web|url =http://timesofindia.indiatimes.com/city/lucknow/Chak-Gajaria-farm-land-use-changed/articleshow/20485757.cms?referral=PM|title=Chak Gajaria farm land use changed – The Times of India|publisher=Times of India|date=8 qershor 2013|accessdate=8 gusht 2014}}</ref><ref>{{cite web|url=http://timesofindia.indiatimes.com/city/lucknow/Govt-gives-approval-to-IT-city-in-Lucknow-on-Sultanpur-Road/articleshow/12724665.cms?referral=PM|title=Govt gives approval to IT city in Lucknow on Sultanpur Road – The Times of India|publisher=Times of India|date=19 prill 2014|accessdate=8 gusht 2014}}</ref>
Qyteti ka potencial të madh në sektorin e zejtarisë dhe llogarit 60 përqind të eksporteve tërësore nga shteti.<ref name=HANDICRAFTS>{{cite web|title=OFFICE OF THE DEVELOPMENT COMMISSIONER (HANDICRAFTS)|url=http://handicrafts.nic.in/advertisements/ahvy201112.htm|publisher=MINISTRY OF TEXTILES}}</ref> Mallrat kryesore të eksportit janë prodhimet e mermerit, zejtaria, punimet artistike, stolitë, argjendaria, tekstilet, elektronika, produketet softu/ar dhe harduar, kompjuterat, veshjet, produktet e tunxhit, mëndafshi, mallrat prej lëkure, pajisjet prej qelqi dhe ato kimike. Lucknow ka promovuar partneritetin publik-privat në një mënyrë të rëndësishme në sektorë si furnizimi me elektricitet, rrugët, linjat ekspres dhe sipërmarrjet arsimore.<ref>{{cite web|title=Economy of State|url=http://www.phdcci.in/admin/userfiles/file/Research-Bureau/Uttar-Pradesh.pdf|archiveurl=https://www.webcitation.org/69Wvv4DrX?url=http://www.phdcci.in/admin/userfiles/file/Research-Bureau/Uttar-Pradesh.pdf|archivedate=29 korrik 2012|publisher=U.P. Economy|access-date=24 tetor 2016|url-status=livedead}}</ref>
Për të promovuar industrinë tekstile në qytet, Qeveria Indiane ka alokuar 2 miliardë rupi për të krijuar një kompleks sipërmarrjesh tekstile në qytet.<ref>{{cite web|author=PTI 10 Jul 2014, 12.47PM IST|url=http://articles.economictimes.indiatimes.com/2014-07-10/news/51301061_1_textile-sector-textile-industry-export-earnings|title=Budget 2014: Rs 200 crore allocated to set up six textiles clusters – Economic Times|publisher=Economic Times|date=10 korrik 2014|accessdate=8 gusht 2014}}</ref>