Dallime mes rishikimeve të "Danna Paola"

54 bytes removed ,  1 vit më parë
v (Rregullim i gabimeve me referimet., zëvendësova: |language=Spanish → |language=Es (3) duke përdorur AWB)
'''Danna Paola Rivera Munguía''' (lindur më 23 qershor 1995), e njohur më mirë si '''Danna Paola''', është një aktore, këngëtare dhe modele meksikane. Ajo fitoi popullaritet si një aktore dhe këngëtare për fëmijë, duke luajtur në dhjetëra projekte televizive përgjatë fëmijërisë dhe adoleshencës së saj të hershme.
 
 
{{Infobox muzikant|Background=solo_singer|instrument={{flatlist|
* piano
* guitar
}}|label=[[Universal Music Group|Universal Mexico]] {{small|(2001–present)}}|lindja=23 qershor 1995 në [[Mexico City]], [[Meksikë]]|profesioni=Aktore, këngëtare, modele, dizajnere e modës, filantropiste|zhanri=Latin pop, latin ballad, elektropop|vite aktiv=1999-akoma|bashkëpunim={{flatlist|
* [[Aleks Syntek]]
* [[Chayanne]]
}}|foto=Danna Paola during an interview in September 2018 02.png|titulli=Danna Paola|foto_madhësia=200px}}
== Jeta e hershme ==
Danna Paola lindi dhe u rrit në [[Meksiko (qytet)|Mexico City]], Meksikë. Ajo është vajza e Patricia Munguía dhe Juan José Rivera Arellano, ish-këngëtarja e Grupo Ciclón dhe [[ Los Caminantes |Los Caminantes]]. Prindërit e saj u divorcuan gjatë fëmijërisë. Ajo ka një motër më të madhe, Vania.<ref>{{Cito web|url=http://www.biosstars-mx.com/d/danna_paola.html|title=Danna Paola – Biografía|accessdate=28 September 2013|publisher=biosstars-mx.com|language=Es|archiveurl=https://web.archive.org/web/20130927204035/http://www.biosstars-mx.com/d/danna_paola.html|archivedate=27 September 2013}}</ref>
 
== Karriera e aktrimit ==
 
== Përkrahjet ==
Në mes të janarit 2016, Paola u zbulua si fytyra e re e linjës së ngjyrave të flokëve të [[L'Oréal|L'Oreal]] Paris, "Casting Crème Gloss", për tregun LatinamericanLatinamerikan. Linja është një bashkëpunim midis linjave të Ekselencës dhe Preferencës së L'Oreal-it. Si pjesë e promovimit, Paola lyente flokët dhe u shfaq në reklama të shtypura dhe televizive për markën.<ref name="loreal">{{Cito web|url=http://www.elvigia.net/espectaculos/2016/1/21/danna-paola-belleza-caramelo-224120.html|title=Es Danna Paola belleza "Caramelo"|last=|date=21 January 2016|website=|accessdate=21 January 2016|language=Es}}</ref><ref name="criteriohidalgo">{{Cito web|url=http://www.criteriohidalgo.com/ticket/invita-danna-paola-a-las-adolescentes-a-pintar-sus-miedos|title=Invita a Danna Paola a las adolescents a pintar bus medios|last=Agenica Reforma|date=21 January 2016|website=|accessdate=21 January 2016|language=Es}}</ref>
 
== Karriera muzikore ==
 
== Filmografia ==
{| class="wikitable sortable"
| ''[[Élite]]''
| Lucrecia "Lu" Montesinos Hendrich
| Roli kryesor; (stinëtsezonet 1–3) 24 episode
|-
|}
|}
 
== DiscografiaDiskografia ==
 
=== Albume në studio ===
 
=== Shfaqjet e të ftuarve ===
<br />
 
* 2014: ''Take A Chance On Me'' (from ''Dancing Queens: Un Tributo A Abba'')
* 2015: "Mientras Me Enamoras" (Lalo Brito featuring Danna Paola)
Anonymous user