Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

2.363 bytes removed ,  29 ditë më parë
Pas luajti disa minuta në ndeshjen e Ligës së Kampioneve kundër [[Juventus F.C.|Juventusit]],<ref>{{cite web|url=https://www.skysports.com/football/r-madrid-vs-juventus/300939|title=R Madrid 2–1 Juventus|publisher=Sky Sports|language=en|date=23 tetor 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref> Bale debutoi në ''[[El Clásico]]'' më 26 tetor, duke luajtur 61 minuta në një humbje 2–1 kundër [[FC Barcelona|Barcelonës]]; performanca e tij u kritikua disi nga mediat.<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2013/oct/27/gareth-bale-barcelona-real-madrid-match-report|title=Gareth Bale gets lost in the middle as Real Madrid falter at Barcelona|trans-title=Gareth Bale humbet në mes, Real Madridi çalon në Barcelonë|publisher=The Guardian|language=en|author=Sid Lowe|date=27 tetor 2013|accessdate=6 nëntor 2013}}</ref> Katër ditë më vonë, Bale shënoi dy gola dhe asistoi dy të tjerë në fitoren spektakolare 7–3 kundër Seviljes; pas performancës së tij mbreslënëse, media spanjolle i vuri lojtarit pseudonimin "Topi".<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/24732930 |title=Real Madrid 7–3 Sevilla|publisher=BBC Sport|language=en|date=31 tetor 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref>
 
Në nëntor, ai asistoi edhe dy gola të tjerë në fitoren 3–2 të ekipit kundër [[Rayo Vallecano]]s.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/24789730 |title=Rayo Vallecano 2–3 Real Madrid|publisher=BBC Sport|language=en|author=Pete Cryer|date=2 nëntor 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref> Në ndeshjen e rradhës në Ligën e Kampioneve kundër Juventusit, Bale shënoi në barazimin 2–2 në [[Juventus Stadium]].<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/24809321|title=Juventus 2–2 Real Madrid|publisher=BBC Sport|language=en|date=5 nëntor 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref> Goli i rradhës i tij në këtë kompeticion erdhi me një goditje të lirë në fitoren bindëse 4–1 kundër Galatasarayt, pavarësisht se luajtën me një lojtar më pak.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/football/25128225|title=Real Madrid 4–1 Galatasaray|publisher=BBC Sport|language=en|date=27 nëntor 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref>
Në nëntor, ai assistoi 2 nga 3 Golat e Madridit në fitoren 3–2 kundër [[Rayo Vallecano]]s <ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2485231/Rayo-Vallecano-2-Real-Madrid-3-match-report-Cristiano-Ronaldo-scores-twice-Gareth-Bales-gets-assists.html|title=Rayo Vallecano 2 Real Madrid 3: Bale stars with two assists as Ronaldo's double helps Ancelotti's side survive scare for victory|date=2 nëntor 2013|accessdate=12 nëntor 2013|publisher=Daily Mail|author=Jenson, Pete}}</ref>, përpara se të shënonte në barazimin 2–2 kundër [[Juventus F.C.|Juventusit]] <ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2487962/Juventus-2-Real-Madrid-2-match-report-Gareth-Bale-Cristiano-Ronaldo-score.html|title=Juventus 2 Real Madrid 2: Bale on target again but Llorente header denies Ronaldo victory on 100th Champions League outing|date=5 nëntor 2013|accessdate=12 nëntor 2013|publisher=Daily Mail|author=Jenson, Pete}}</ref>. Më 9 nëntor, Bale assistoi Golin e [[Sami Khedira|Sali Khedirës]] në fitoren 5–1 kundër [[Real Sociedad]] <ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2495535/Real-Madrid-5-Real-Sociedad-1--match-report-Cristiano-Ronaldo-hits-hat-trick.html|title=Real Madrid 5 Real Sociedad 1: Ronaldo hits back at Blatter's jibes with another hat-trick|date=9 nëntor 2013|accessdate=26 nëntor 2013|publisher=Daily Mail|author=Jenson, Pete}}</ref>. Më 23 nëntor, Bale shënoi Golin e tij të katërt në ligë në ndeshjen e tij të tetë me Real Madrid që mposhti [[UD Almería|Almerían]] me rezultatin 5–0 <ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2512465/Almeria-0-Real-Madrid-5--match-report-Happy-couple-Gareth-Bale-Cristiano-Ronaldo-score-romp.html|title=Almeria 0 Real Madrid 5: Happy couple Bale and Ronaldo both score in romp... but Portugal ace has to come off in injury scare|date=23 nëntor 2013|accessdate=26 nëntor 2013|publisher=Daily Mail|author=Jenson, Pete}}</ref>. Ai shënoi një Gol të bukur me goditje dënimi kundër Galatasarayt në Champions League, një ndeshje ku Real Madrid fitoi me rezultatin 4–1 pavarësisht se ishte me një lojtar më pak <ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2514567/Real-Madrid-4-Galatasaray-1-match-report-Gareth-Bale-scores-free-kick.html|title=Real Madrid 4 Galatasaray 1: Bale shows injured Ronaldo how it's done with stunning free-kick as 10-man hosts ease to victory|date=27 nëntor 2013|accessdate=29 nëntor 2013| publisher=Daily Mail|author=Jenson, Pete}}</ref>. Më 30 nëntor, Bale rrumbullakosi muajin duke shënuar një hat-trick dhe gjithashtu assistoi Golin e [[Karim Benzema]] në fitoren 4–0 kundër [[Real Valladolid]] <ref>{{cite web|title=Bale scores hat-trick in Real Madrid win|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/25150974|work=Real Madrid 4 Real Valladolid 0|publisher=BBC Sport|accessdate=1 dhjetor 2013|date=30 nëntor 2013}}</ref>. Ishte një hat-trick perfekt nga Bale pasi shënoi Gol me kokë dhe me secilën këmbë <ref>{{cite web|url=http://www.insideworldsoccer.com/2013/12/gareth-bale-perfect-hattrick-real-madrid-valladolid.html |title=Gareth Bale bags perfect hat-trick for Real Madrid vs Real Valladolid |work=Inside World Soccer |date=1 dhjetor 2013 |accessdate=22 prill 2014}}</ref>.
 
Më 26 shkurt 2014, ai shënoi 2 Gola në fitoren e Real Madrid 6–1 kundër [[FC Schalke 04|Schalke]] në ndeshjen e parë të [[2013–14 UEFA Champions League|raundit të 16]] në Champions League <ref>{{cite news|url=http://www.theguardian.com/football/2014/feb/26/schalke-real-madrid-champions-league-match-report|title=Real Madrid's Cristiano Ronaldo and Gareth Bale tear Schalke apart|date=27 shkurt 2014|accessdate=22 prill 2014|work=The Guardian}}</ref><ref>{{cite news|url=http://opozita.com/2014/02/27/super-reali-shkaterron-schalken-chelsea-barazoi-foto/|title=Super Reali shkatërron Schalken, Chelsea barazoi (Foto)|date=27 shkurt 2014|accessdate=22 prill 2014|work=Opozita.com|archive-url=https://web.archive.org/web/20140227105923/http://opozita.com/2014/02/27/super-reali-shkaterron-schalken-chelsea-barazoi-foto/|archive-date=27 shkurt 2014|url-status=dead}}</ref>. Ai më pas shënoi 1 nga 3 Golat e Realit në fitoren 3–0 kundër [[Borussia Dortmund]] më 2 prill, duke arritur në kuotën e 5 Golave në Champions League <ref>{{cite news| url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26811638|title=Real Madrid 3-0 Borussia Dortmund|date=2 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|work=BBC Sport}}</ref><ref>{{cite news|url=http://malesia.al/2014/04/chl-reali-hakmerret-ndaj-dortmundpsg-merr-nje-fitore-rendesishme-ndaj-chelsit/|title=CHL/ Reali hakmerret ndaj Dortmund,PSG merr nje fitore te rendesishme ndaj Chelsit|date=2 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|work=Malesia.al}}{{Lidhje e thyer}}</ref>. Në [[La Liga]], ai shënoi 4 Gola në 3 ndeshjet ndërmjet javëve 31 dhe 33, me Real Madrid që mposhti [[Rayo Vallecano]]n (5–0) <ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26714014|title=Real Madrid 5-0 Rayo Vallecano|date=29 mars 2014|accessdate=2 prill 2014|work=BBC}}</ref>, [[Real Sociedad]] (4–0) <ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26879783|title=Real Sociedad 0-4 Real Madrid|date=5 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|work=BBC}}</ref> dhe Almerían (4–0).<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26933930|title=Real Madrid 4-0 Almería|date=12 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|work=BBC}}</ref>