Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

191 bytes added ,  1 muaj më parë
Më 26 shkurt 2014, Bale shënoi dy gola në fitoren e Realit6–1 kundër [[FC Schalke 04|Schalke 04]] në ndeshjen e parë të [[2013–14 UEFA Liga e Kampioneve|raundit të 16-tave]] në Ligën e Kampioneve.<ref>{{cite web|url=http://www.theguardian.com/football/2014/feb/26/schalke-real-madrid-champions-league-match-report|title=Real Madrid's Cristiano Ronaldo and Gareth Bale tear Schalke apart|trans-title=Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale të Real Madridit shqyejn Schalken|publisher=The Guardian|language=en|date=27 shkurt 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref><ref>{{cite web|url=http://opozita.com/2014/02/27/super-reali-shkaterron-schalken-chelsea-barazoi-foto/|title=Super Reali shkatërron Schalken, Chelsea barazoi (Foto)|publisher=Opozita.com|language=sq|date=27 shkurt 2014|accessdate=22 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140227105923/http://opozita.com/2014/02/27/super-reali-shkaterron-schalken-chelsea-barazoi-foto/|archive-date=27 shkurt 2014|url-status=dead}}</ref> Në ndeshjen e parë çerek-finale kundër [[Borussia Dortmund]] më 2 prill, Bale kontriboi me një gol në fitimin e takimit 3–0, duke arritur në kuotën e pesë gola në këtë kompeticion.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26811638|title=Real Madrid 3-0 Borussia Dortmund|publisher=BBC Sport|language=en|date=2 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref> Në kampionat, ai shënoi katër gola në tre ndeshje nga java e 31të e deri në javën e 33të. Në këto ndeshje, Real Madridi mposhti Rayo Vallecanon (5–0),<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26714014|title=Real Madrid 5-0 Rayo Vallecano|publisher=BBC Sport|language=en|date=29 mars 2014|accessdate=2 prill 2014}}</ref> [[Real Sociedad]]in (4–0) <ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26879783|title=Real Sociedad 0-4 Real Madrid|publisher=BBC Sport|language=en|date=5 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref> dhe Almerían (4–0).<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26933930|title=Real Madrid 4-0 Almería|publisher=BBC Sport|language=en|date=12 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref>
 
Më 16 prill, Bale shënoi Golingolin e fitores për Real MadridMadridin në [[2014 Finalja e Copa del Rey|finalen]] e [[2013–14 Copa del Rey|CopaKupës del ReyMbretit]] kundër rivalëve të [[FC Barcelona|Barcelonës]].<ref>{{cite newsweb|url=http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2014/04/17/super-bejl-iu-kthen-kuroren-mbreterve/|title=Super Bejl, iu kthen kurorën mbretërve|publisher=Gazeta e Sportit|language=sq|date=16 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|work=Gazeta e Sportit|archive-url=https://web.archive.org/web/20140423145613/http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2014/04/17/super-bejl-iu-kthen-kuroren-mbreterve/|archive-date=23 prill 2014|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite newsweb|url=http://www.panorama.com.al/2014/04/17/real-mbreteror-mund-barcen-dhe-fiton-kupen/|title=Real "mbretëror", mund Barçën dhe fiton Kupën|publisher=Gazeta Panorama|language=sq|date=16 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|work=Panorama|archive-url=https://web.archive.org/web/20140422061317/http://www.panorama.com.al/2014/04/17/real-mbreteror-mund-barcen-dhe-fiton-kupen/|archive-date=22 prill 2014|url-status=dead}}</ref> PërI konsideruar si një nga golat mëishtebukur Golitë karrierës së tij, ai kaloi me vrap mbrojtësin kundërshtar [[Marc Bartra]] duke u nisur nga mesi i parëfushës (duke njëvrapruar edhe jashtë vizave kufizuese për disa çaste) ndeshjepara se ta dërgonte topin poshtë këmbëve''Elportierit Clásicos''[[José dheManuel GoliPinto]] idhe 20 sezonalrrjetë.<ref>{{cite newsweb|url=httphttps://www.bbcperiskopi.com/sport/0/footballne-kete-dite-6-vite-me-pare-gareth-bale-u-shndrrua-ne-usain-bolt-kunder-barcelones/27059882|title=Gareth Bale:këtë Copaditë, del6 Reyvite winner incredibleparë, saysGareth XabiBale Alonsou shndrrua në Usain Bolt kundër Barcelonës|publisher=Periskopi.com|language=sq|date=16 prill 20142020|accessdate=2223 prill 2014|work=BBCshtator Sport2020}}</ref>
 
====Sezoni 2014–15====