Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

2 bytes removed ,  1 muaj më parë
v
 
===Real Madrid===
Më 1 shtator, [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]] njoftoi se kishte arritur një marrëveshje për transferimin e Bale,<ref>{{cite web|url=http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/es/Actualidad_Primer_Equipo/1330158333625/noticia/Noticia/Bale,_nuevo_jugador_del_Real_Madrid.htm|title=Bale, nuevo jugador del Real Madrid|trans-title=Bale, lojtari i ri i Real Madrid|publisher=Real Madrid C.F.|language=es|date=1 shtator 2013|accessdate=1 shtator 2013|archive-url=https://web.archive.org/web/20130903201806/http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/es/Actualidad_Primer_Equipo/1330158333625/noticia/Noticia/Bale,_nuevo_jugador_del_Real_Madrid.htm|archive-date=3 shtator 2013|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/club-announcement-010913/|title=Club announcement|trans-title=Njoftim i klubit|publisher=Tottenham Hotspur F.C.|language=en|date=1 shtator 2013|accessdate=1 shtator 2013}}</ref> i cili nënshkroi një kontratë gjashtë-vjeçare për një shumë të pacaktuar. Media spanjolle dhe Real Madrid TV rapotuan se Bale kushtoi 77 Milion £ (91 milion [[Euro|€]]), por ndërkohë media angleze raportoi se Bale ishte transferuar për shumën rekord 85 milion £ (100 milion [[Euro|€]]), duke e bërë atë në atë kohë lojtarin më të shtrenjtë të historisë së futbollit, duke kaluarthyer transfiminrekordin e [[Cristiano Ronaldo]]s, i cili u transferua në vitin 2009 u transferua te Real Madridi nga [[Manchester United F.C.|Manchester United]] për 80 milion £ (94 milion [[Euro|€]]). Ai zgjodhi fanellën me numrin 11.<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/23588541|title=Gareth Bale: Real Madrid star will keep his feet firmly on the ground|trans-title=Gareth Bale: Ylli i Real Madridit do ti mbajë këmbët në tokë|publisher=BBC Sport|language=en|date=1 shtator 2013|accessdate=2 shtator 2013}}</ref>
 
====Sezoni 2013–14====