Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

697 bytes added ,  1 muaj më parë
Në ndeshjen e parë të raundit të 32-tave të Ligës së Evropës kundër [[Olympique Lyonnais]], Bale shënoi dy gola me goditje dënimi, përfshirë një në momentet e fundit të ndeshjes, për ti dhënë ekipit fitoren 2–1. Me këtë dygolësh, Bale kishte shënuar dhjetë gola në dhjetë ndeshjet e fundit.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21448082|title=Tottenham 2–1 Lyon|publisher=BBC Sport|language=en|date=14 shkurt 2013|accessdate=15 shkurt 2013}}</ref> Pas kësaj, ai shënoi një tjetër dopietë në fitoren 3–2 ndaj [[West Ham United F.C.|West Ham United]] në Premier Ligë. Goli i tij i dytë, i cili erdhi në momentet e fundit të ndeshjes me një gjuajtje silurë nga jashtë zone, i dha fund një performance të klasit botëror. Ky ishte goli i tij i tetë në gjashtë ndeshjet e fundit në Premier Ligë.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21495920|title=West Ham 2–3 Tottenham|publisher=BBC Sport|language=en|date=25 shkurt 2013|accessdate=26 shkurt 2013}}</ref>
 
Më 3 mars, Bale shënoi kundër [[Arsenal F.C.|Arsenalit]] në [[Derbi i veriut të Londrës|Derbin e veriut të Londrës]] që u fitua nga Tottenhami 2–1.<ref>{{cite web|url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/news/20130303/tottenham-hotspur-spurs-arsenal-gareth-bale.ap/|title=Gareth Bale, Tottenham Hotspur beat Arsenal|trans-title=Gareth Bale, Tottenham Hotspur mposht Arsenalin|publisher=Sports Illustrated|language=en|date=3 mars 2013|accessdate=3 mars 2013}}</ref> Në ndeshjen e rradhës katër ditë më vonë, Tottenhami u përball kundër [[F.C. Internazionale Milano|Interit]] në çerek-finalen e Ligës së Evropës, me Bale që shënoi golin e parë të një fitoreje 3–0 në shtëpi.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21611955|title=Tottenham 3–0 Inter Milan|publisher=BBC Sport|language=en|author=Graham Chase|accessdate=16 mars 2013|date=7 mars 2013}}</ref> Forma e tij pozitive në muajt e parë të Bale bëri që ai të shpallej Lojtari i Muajit i Premier Ligës për shkurtin, si dhe fitoi çmimin "BBC Goli i Muajit për janarin dhe shkurtin për finalizimet e tij respektivisht ndaj Norwich City dhe West Ham United.<ref>{{cite web|url=http://www.ftbpro.com/posts/dan.nathans/202003/bbc-match-of-the-day-s-goals-of-the-season |title=BBC Match of the Day's Goals of the Season |publisher=FTBpro|language=en|author=Dan Nathans|date=23 maj 2013accessdate=17 prill 2014|archiveurl=https://web.archive.org/web/20140419025742/http://www.ftbpro.com/posts/dan.nathans/202003/bbc-match-of-the-day-s-goals-of-the-season|archivedate=19 prill 2014}}</ref>
Më 3 mars 2013, Bale shënoi kundër [[Arsenal F.C.|Arsenalit]] në [[Derbi i veriut të Londrës|Derbin e veriut të Londrës]] duke i dhënë fitoren [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamit]] me rezultatin 2–1 <ref>{{cite news|url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/news/20130303/tottenham-hotspur-spurs-arsenal-gareth-bale.ap/|title=
Gareth Bale, Tottenham Hotspur beat Arsenal|publisher=Sports Illustrated. | date=3 mars 2013 | accessdate=3 mars 2013}}</ref>. Më 7 mars, Tottenham u përball me [[F.C. Internazionale Milano|Interin]] në Europa League, Bale shënoi Golin e parë dhe në fund Tottenham fitoi ndeshjen me rezultatin 3–0 duke hedhur një hap të sigurtë drejt raundit tjetër <ref>{{cite web|last=Chase|first=Graham|title=Tottenham 3 – 0 Inter Milan |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21611955 |publisher=BBC Sport |accessdate=16 mars 2013 |date=7 mars 2013}}</ref>.
 
Bale vazhdoi me formën e tij të mirë në muajt e parë të vitit 2013, ai u shpall [[Premier League Lojtari i Muajit|Lojtari i Muajit në Premier League]] për muajin shkurt <ref>{{cite news|url=http://www.premierleague.com/en-gb/news/news/2012-13/mar/andre-villas-boas-and-gareth-bale-win-barclays-february-awards.html|title=Spurs double up with Barclays monthly awards|work=premierleague.com |publisher=Premier League |date=1 mars 2013|accessdate=20 prill 2014}}</ref>, sigurisht edhe Golat e tij kundër [[Norwich City F.C.|Norwich City]] dhe [[West Ham United F.C.|West Ham]] u shpallën [[Goli i Muajit (Angli)|Golat i Muajit]] nga [[BBC]]–ja për janarin dhe shkurtin.