Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

549 bytes removed ,  1 muaj më parë
Në ndeshjen e parë të raundit të 32-tave të Ligës së Evropës kundër [[Olympique Lyonnais]], Bale shënoi dy gola me goditje dënimi, përfshirë një në momentet e fundit të ndeshjes, për ti dhënë ekipit fitoren 2–1. Me këtë dygolësh, Bale kishte shënuar dhjetë gola në dhjetë ndeshjet e fundit.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21448082|title=Tottenham 2–1 Lyon|publisher=BBC Sport|language=en|date=14 shkurt 2013|accessdate=15 shkurt 2013}}</ref> Pas kësaj, ai shënoi një tjetër dopietë në fitoren 3–2 ndaj [[West Ham United F.C.|West Ham United]] në Premier Ligë. Goli i tij i dytë, i cili erdhi në momentet e fundit të ndeshjes me një gjuajtje silurë nga jashtë zone, i dha fund një performance të klasit botëror. Ky ishte goli i tij i tetë në gjashtë ndeshjet e fundit në Premier Ligë.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21495920|title=West Ham 2–3 Tottenham|publisher=BBC Sport|language=en|date=25 shkurt 2013|accessdate=26 shkurt 2013}}</ref>
 
Më 3 mars, Bale shënoi kundër [[Arsenal F.C.|Arsenalit]] në [[Derbi i veriut të Londrës|Derbin e veriut të Londrës]] që u fitua nga Tottenhami 2–1.<ref>{{cite web|url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/news/20130303/tottenham-hotspur-spurs-arsenal-gareth-bale.ap/|title=Gareth Bale, Tottenham Hotspur beat Arsenal|trans-title=Gareth Bale, Tottenham Hotspur mposht Arsenalin|publisher=Sports Illustrated|language=en|date=3 mars 2013|accessdate=3 mars 2013}}</ref> Në ndeshjen e rradhës katër ditë më vonë, Tottenhami u përball kundër [[F.C. Internazionale Milano|Interit]] në çerekraundin e 16-finalentave e Ligës së Evropës, me Bale që shënoi golin e parë të një fitoreje 3–0 në shtëpi.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21611955|title=Tottenham 3–0 Inter Milan|publisher=BBC Sport|language=en|author=Graham Chase|accessdate=16 mars 2013|date=7 mars 2013}}</ref> Forma e tij pozitive në muajt e parë të Bale bëri që ai të shpallej Lojtari i Muajit i Premier Ligës për shkurtin, si dhe fitoi çmimin "BBC Goli i Muajit për janarin dhe shkurtin për finalizimet e tij respektivisht ndaj Norwich City dhe West Ham United.<ref>{{cite web|url=http://www.ftbpro.com/posts/dan.nathans/202003/bbc-match-of-the-day-s-goals-of-the-season |title=BBC Match of the Day's Goals of the Season|trans-title=BBC Goli i Sezonit i Ndeshjes së Ditës|publisher=FTBpro|language=en|author=Dan Nathans|date=23 maj 2013accessdate=17 prill 2014|archiveurl=https://web.archive.org/web/20140419025742/http://www.ftbpro.com/posts/dan.nathans/202003/bbc-match-of-the-day-s-goals-of-the-season|archivedate=19 prill 2014}}</ref> Më 4 prill, Bale dëmtoi kyçin e djathë në ndeshjen çerek-finaletë Ligës së Evropës kundër [[FC Basel|Baselit]].<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2013/apr/04/gareth-bale-tottenham-hotspur-basel?INTCMP=ILCNETTXT3487|title=Gareth Bale injury is 'hopefully not too bad', says André Villas-Boas|trans-title=Dëmtimi i Gareth Bale 'me shpresë jo shumë i keq', thotë André Villas-Boas|publisher=The Guardian|language=en|author=David Hytner|date=4 prill 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref> Në rikthimin e tij nga dëmtimi, Bale shënoi dhe asistoi golin e Clint Dempseyt me Tottenhamin që mposhti [[Manchester City F.C.|Manchester Cityn]] në White Hart Lane.<ref>{{cite web|url=https://www.telegraph.co.uk/sport/football/competitions/premier-league/10008427/Tottenham-Hotspur-3-Manchester-City-1-match-report.html|title=Tottenham Hotspur 3 Manchester City 1|publisher=The Daily Telegraph|language=en|author=Jeremy Wilson|date=21 prill 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref>
 
Bale vazhdoi me formën e tij të mirë në muajt e parë të vitit 2013, ai u shpall [[Premier League Lojtari i Muajit|Lojtari i Muajit në Premier League]] për muajin shkurt <ref>{{cite news|url=http://www.premierleague.com/en-gb/news/news/2012-13/mar/andre-villas-boas-and-gareth-bale-win-barclays-february-awards.html|title=Spurs double up with Barclays monthly awards|work=premierleague.com |publisher=Premier League |date=1 mars 2013|accessdate=20 prill 2014}}</ref>, sigurisht edhe Golat e tij kundër [[Norwich City F.C.|Norwich City]] dhe [[West Ham United F.C.|West Ham]] u shpallën [[Goli i Muajit (Angli)|Golat i Muajit]] nga [[BBC]]–ja për janarin dhe shkurtin.
 
Më 4 prill, Bale u dëmtua në këmbën e tij të majtë në raundin e parë të çerek–finales së [[UEFA Europa League|Europa Leagues]] kundër [[FC Basel|Baselit]] <ref>{{cite news|url=http://www.guardian.co.uk/football/2013/apr/04/gareth-bale-tottenham-hotspur-basel?INTCMP=ILCNETTXT3487|title=Gareth Bale injury is 'hopefully not too bad', says André Villas-Boas|date=4 prill 2013|accessdate=20 prill 2014|publisher=The Guardian}}</ref>. Në rikthimin e tij, Bale shënoi 1 Gol dhe dhuroi pasën për Golin e [[Clint Dempsey]]t me [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamin]] që mposhti [[Manchester City F.C.|Manchester Cityn]] në [[White Hart Lane]] <ref>{{cite news| url=http://www.telegraph.co.uk/sport/football/competitions/premier-league/10008427/Tottenham-Hotspur-3-Manchester-City-1-match-report.html|title=Tottenham Hotspur 3 Manchester City 1|date=21 prill 2013|accessdate=20 prill 2014|publisher=The Telegraph}}</ref>.
 
Më 28 prill 2013, Bale fitoi "[[PFA Lojtari i Vitit nga Lojtarët]]" dhe "Lojtari më i Ri i Vitit" pas performancave fantastike në sezonin 2012–13 <ref name=BBC290413>{{cite web|title=Gareth Bale wins PFA Player of Year and Young Player awards|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22331030|publisher=BBC Sport|accessdate=29 prill 2013|date=28 prill 2013}}</ref>. Një javë më vonë, më 2 maj 2013, ai fitoi edhe çmimin "FWA (Football Writer's Association) Lojtari i Vitit", kjo gjë e bëri Balen një nga dy lojtarët që i fiton të tre çmimet në një sezon të vetëm, lojtari i parë që i kishte fituar këto çmime në një vit ishte [[Cristiano Ronaldo]] në vitin 2007 <ref>{{cite news|title=Gareth Bale named Player of the Year by Football Writers|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22382641|date=2 maj 2013|accessdate=20 prill 2014|publisher=BBC Sport}}</ref>. Bale shënoi Golin e fitores kundër ish–klubit të tij [[Southampton F.C.|Southampton]] në fitoren 1–0 më 4 maj, ky ishte Goli i tij i 20 i sezonit në ndeshjen e tij të 200 për Tottenhamit. Bale shënoi Golin e fitores në minutën e 90 kundër [[Sunderland A.F.C.|Sunderlandit]], gjithsesi, kjo fitore nuk mjaftoi që Tottenham të siguronte një vend për sezonin tjetër në [[2013–14 UEFA Champions League|Champions League]] <ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22499089 |title=Tottenham fulfilled their part of the bargain with a final-day victory over Sunderland – but their Champions League ambitions were shattered by Arsenal's win at Newcastle United. |publisher=BBC Sport |date=19 maj 2013 |accessdate=1 shtator 2013 }}</ref>.