Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

186 bytes removed ,  28 ditë më parë
Më 3 mars, Bale shënoi kundër [[Arsenal F.C.|Arsenalit]] në [[Derbi i veriut të Londrës|Derbin e veriut të Londrës]] që u fitua nga Tottenhami 2–1.<ref>{{cite web|url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/news/20130303/tottenham-hotspur-spurs-arsenal-gareth-bale.ap/|title=Gareth Bale, Tottenham Hotspur beat Arsenal|trans-title=Gareth Bale, Tottenham Hotspur mposht Arsenalin|publisher=Sports Illustrated|language=en|date=3 mars 2013|accessdate=3 mars 2013}}</ref> Në ndeshjen e rradhës katër ditë më vonë, Tottenhami u përball kundër [[F.C. Internazionale Milano|Interit]] në raundin e 16-tave e Ligës së Evropës, me Bale që shënoi golin e parë të një fitoreje 3–0 në shtëpi.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21611955|title=Tottenham 3–0 Inter Milan|publisher=BBC Sport|language=en|author=Graham Chase|accessdate=16 mars 2013|date=7 mars 2013}}</ref> Forma e tij pozitive në muajt e parë të Bale bëri që ai të shpallej Lojtari i Muajit i Premier Ligës për shkurtin, si dhe fitoi çmimin "BBC Goli i Muajit për janarin dhe shkurtin për finalizimet e tij respektivisht ndaj Norwich City dhe West Ham United.<ref>{{cite web|url=http://www.ftbpro.com/posts/dan.nathans/202003/bbc-match-of-the-day-s-goals-of-the-season |title=BBC Match of the Day's Goals of the Season|trans-title=BBC Goli i Sezonit i Ndeshjes së Ditës|publisher=FTBpro|language=en|author=Dan Nathans|date=23 maj 2013accessdate=17 prill 2014|archiveurl=https://web.archive.org/web/20140419025742/http://www.ftbpro.com/posts/dan.nathans/202003/bbc-match-of-the-day-s-goals-of-the-season|archivedate=19 prill 2014}}</ref> Më 4 prill, Bale dëmtoi kyçin e djathë në ndeshjen çerek-finaletë Ligës së Evropës kundër [[FC Basel|Baselit]].<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/football/2013/apr/04/gareth-bale-tottenham-hotspur-basel?INTCMP=ILCNETTXT3487|title=Gareth Bale injury is 'hopefully not too bad', says André Villas-Boas|trans-title=Dëmtimi i Gareth Bale 'me shpresë jo shumë i keq', thotë André Villas-Boas|publisher=The Guardian|language=en|author=David Hytner|date=4 prill 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref> Në rikthimin e tij nga dëmtimi, Bale shënoi dhe asistoi golin e Clint Dempseyt me Tottenhamin që mposhti [[Manchester City F.C.|Manchester Cityn]] në White Hart Lane.<ref>{{cite web|url=https://www.telegraph.co.uk/sport/football/competitions/premier-league/10008427/Tottenham-Hotspur-3-Manchester-City-1-match-report.html|title=Tottenham Hotspur 3 Manchester City 1|publisher=The Daily Telegraph|language=en|author=Jeremy Wilson|date=21 prill 2013|accessdate=27 shtator 2018}}</ref>
 
Më 28 prill 2013, Bale fitoiu nderua me çmimet "[[PFA Lojtari i Vitit ngai Lojtarët]]"Lojtarëve dhe "Lojtari i Ri i Vitit" pas performancaveparaqitjeve fantastikembreslënëse në sezonin 2012–13 .<ref name=BBC290413>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22331030|title=Gareth Bale wins PFA Player of Year and Young Player awards|urltrans-title=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22331030Gareth Bale fiton çmimet PFA Lojtari i Vitit dhe Lojtari i Ri|publisher=BBC Sport|accessdatelanguage=29en|date=28 prill 2013|dateaccessdate=2829 prill 2013}}</ref>. Një javë më vonë, më 2 maj 2013, ai fitoi edhe çmimin "FWA (Football Writer's Association) Lojtari i Vitit", kjoduke gjëu e bëri Balen një nga dy lojtarët që i fiton të tre çmimet në një sezon të vetëm,bërë lojtari i parë që i kishte fituar këto çmime në një vit ishtenga [[Cristiano Ronaldo]] në vitin 2007 që fiton të tre çmimet në një sezon.<ref>{{cite newsweb|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22382641|title=Gareth Bale named Player of the Year by Football Writers|urlpublisher=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22382641BBC Sport|language=en|date=2 maj 2013|accessdate=20 prill 2014|publisher=BBC Sport}}</ref>. Pas kësaj, Bale shënoi Golinkundër e fitores kundërish ish–klubitekipit të tij [[Southampton F.C.|Southampton]]fitorennjë fitore 1–0. më 4 maj, kyKy ishte Goligoli i tij i 20 i20të sezonitsezonal në ndeshjen e tij të 200200të për TottenhamitTottenhamin. Bale shënoi19 Golin e fitoresmaj,minutëntakimin e 90 kundërndaj [[Sunderland A.F.C.|Sunderlandit]], gjithsesipër javën e fundit të kampionatit, kjoBale fitoreshënoi nukgolin mjaftoie fitores Tottenhamnë minutën e 90të. Pavarësisht fitores, ekipi nuk arriti të siguronte një vend për sezonin tjetër[[2013–14Ligën UEFAe ChampionsKampioneve League|Championspër League]]sezonin e ardhshëm.<ref>{{cite web|url=httphttps://www.bbc.co.uk/sport/0/football/22499089 |title=Tottenham fulfilled their part of the bargain with a final-day victory over1–0 Sunderland – but their Champions League ambitions were shattered by Arsenal's win at Newcastle United. |publisher=BBC Sport |language=en|date=19 maj 2013 |accessdate=1 shtator 2013 }}</ref>.
 
===Real Madrid===