Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

217 bytes removed ,  27 ditë më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Gareth Frank Bale''' (lindur më [[16 korrik]] [[1989]]) është një [[futbolli]]st profesionist [[Uellsi|uellsian]] i cili luan si [[Sulmuesi (futboll)|anësor]] për klubin spanjoll të [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]] dhe [[Kombëtarja uellsiane e futbollit|kombëtaren uellsiane]]. I njohur për gjuajtjet nga distanca, goditjet e dënimit me hark, dhe aftësinë për të kaluar mbrojtësit me shpejtësi, Bale ka marrë lëvdata nga specialistët dhe kolegët e tij, të cilët e kanë përshkruar atë si një futbollist me "shpejtësi të jashtëzakonshme, me aftësi krosimi të mira, me një të majtë të saktë dhe cilësi fizike fantastike".
 
Ai filloi karrierën e tij si profesionist te [[Southampton F.C.|Southampton]] si [[Mbrojtësi (futboll)|mbrojtës i majtë]], dhe duke fituar statusin si specialist goditjesh dënimi. Bale kaloi te [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenham Hotspur]] në vitin 2007 për 7 milion £. Gjatë kohës së tij atje, ndryshimet manaxheriale dhe taktike bënë që ai të transformohej në një lojtar sulmues. Nga sezoni 2009–10, nën drejtimin e trajnerit [[Harry Redknapp]], ai u bë lojtar i rëndësishëm, duke fituar vëmëndje të madhe falë paraqitjeve të tij në [[2010–11 UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve 2010–11]].<ref name = "Riise 101111">{{cite web |url=http://soccernet.espn.go.com/news/story/_/id/982258/john-arne-riise:-gareth-bale-the-best-left-sided-player-in-world?cc=5901 |title=Riise: Bale is world's best left winger |publisher=ESPN Soccernet |accessdate=30 dhjetor 2011|date= 10 nëntor 2011}}</ref><ref name = "Fabio 090311">{{cite news |url=http://www.skysports.com/story/0,19528,11661_6803404,00.html |title=Fabio – Bale is world's best |publisher=Sky Sports|date= 9 mars 2011|accessdate=30 dhjetor 2011}}</ref><ref name = "Redknapp 281211">{{cite news|title=Gareth Bale has everything says Tottenham manager Harry Redknapp|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/16342814.stm|publisher=BBC Sport|accessdate=29 dhjetor 2011|date=28 dhjetor 2011}}</ref>
 
Bale ka marrë duartrokitje nga trajnerë si [[José Mourinho]] <ref>{{cite web|title=Mourinho: Spurs fullback Bale better than Chelsea's Cole |url=http://www.tribalfootball.com/articles/mourinho-spurs-fullback-bale-better-chelseas-cole-254674|publisher=Tribalfootball|accessdate=7 mars 2009 |date=7 mars 2009}}</ref>, dhe nga lojtarë të tjerë që cilët e kanë cilsuar me "Shpejtësi të madhe, aftësi të mëdha teknike, dhe aftësi të jashtëzakonshme fizike <ref>{{cite web|title=Gareth Bale – Tottenham Hotspur’s Speed King |url=http://nastytackle.com/gareth-bale-tottenham-hotspurs-speed-king|publisher=Nasty Tackle|accessdate=13 nëntor 2012 |year=2011}}</ref>. Gjatë sezonit 2012–13, Bale u nderua me çmimet PFA Lojtari më i Ri i Vitit, PFA Lojtari i më i mirë i Vitit nga Lojtarët dhe FWA Futbollisti i Vitit.