Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

57 bytes added ,  1 muaj më parë
 
====Sezoni 2009–10====
Në qershor 2009, Bale i'uju nënshtrua një operacioni për shkak të një dëmtimi në gju, dhe operacionitduke u konfirmua se ai dodetyruar të qëndronte jashtë fushave të lojës për dy muaj. Ai humbi ndeshjet miqësore të sezonitpara-sezonale dhe u parashikua se do të humbiste edhe ndeshjet në javët e para të sezonit [[Sezoni 2009–10 i Tottenham Hotspur F.C.|2009–10]].<ref>{{cite newsweb|url=http://www.guardian.co.uk/football/2009/jun/03/gareth-bale-tottenham-wales-surgery|title=Gareth Bale could miss start of next season after knee surgery|trans-title=Gareth Bale mund të humbasi startin e sezonit tjetër për shkak të operacionit në gju|url=http://www.guardian.co.uk/football/2009/jun/03/gareth-bale-tottenham-wales-surgery|publisher=The Guardian|language=en|date=3 qershor 2009|accessdate=20 prill 2014}}</ref> Më 26 shtator, Bale bëri rikthimin e tij në fushat e lojës duke hyrë në fushë në minutën e 85të të fitores 5–0 të [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenham]] kundër [[Burnley F.C.|Burnley]].<ref>{{cite newsweb|last=Wilson|first=Steve|title= The curse of Tottenham's Gareth Bale| url = http://blogs.telegraph.co.uk/sport/stevewilson/8108247/The_curse_of_Tottenhams_Gareth_Bale/|title=The publishercurse of Tottenham's Gareth Bale|trans-title=TelegraphMallkimi Mediai GroupGareth Bale të Tottenhamin|workpublisher=The Telegraph|language=en|author=Steve Wilson|date = 15 janar 2009 | accessdate =10 maj 2009}}</ref><ref>{{cite news web|last=Soneji |first=Pranav | title = Everton 0–0 Tottenham | url =http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8023046.stm|title=Everton publisher0–0 Tottenham|publisher= BBC Sport|language=en|author=Pranav Soneji|date = 9 maj 2009 | accessdate =10 maj 2009}}</ref><ref>{{cite web | title = Report: Tottenham Hotspur vs Burnley – English Premier League | url = http://soccernet.espn.go.com/report?id=269779&cc=3436 |title=Report: publisherTottenham =Hotspur ESPNvs SoccernetBurnley – English Premier League|trans-title=Raporti: dateTottenham Hotspur vs Burnley – Premier Liga Angleze|publisher=ESPN FC|language=en|date=26 shtator 2009 | accessdate =27 shtator 2009}}</ref> Ndërkohë, Bale shpenzoi disa kohë në stol si pasojë e formës së mirë të shfaqur nga Assou-Ekotto, por pas dëmtimit të kamerunasit, trajneri [[Harry Redknapp]] i dha shansin uellsianit dhe ky i fundit i impresionoi tëla gjithëmbresa në fitoren 4–0 kundër [[Peterborough United F.C.|Peterborough]] në raundin e tretë të [[2009-10 FA Cup|Kupës FA Cup]].<ref>{{cite news|title=Tottenham manager challenges Gareth Bale to claim a starting placeweb|url=http://www.guardian.co.uk/football/2010/jan/13/gareth-bale-harry-redknapp-tottenham|publishertitle=GuardianTottenham Newsmanager andchallenges MediaGareth Bale to claim a starting place|worktrans-title=guardian.co.uk|date=13Trajneri janari 2010Tottenhamit sfidon Gareth Bale për të fituar një vend titullari|publisher=The firstGuardian|language=en|author=David Hytner| lastdate=Hytner13 |janar 2010|accessdate=3 maj 2010}}</ref> Bale më në fund u rikthye të luaj si startuestitullar në fitoren 2–0 kundëkundër rivalëve të [[Fulham F.C.|Fulhamit]] më 26 janar 2010.<ref>{{cite news|title=Tottenham 2–0 Fulhamweb|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8467865.stm|title=Tottenham 2–0 Fulham|publisher=BBC Sport|language=en|date=26 janar 2010|accessdate=20 prill 2014}}</ref>
 
Në qershor 2009, Bale i'u nënshtrua një operacioni për shkak të një dëmtimi në gju dhe operacionit u konfirmua se ai do të qëndronte jashtë fushave të lojës për dy muaj. Ai humbi ndeshjet miqësore të sezonit dhe u parashikua se do të humbiste edhe ndeshjet në javët e para të sezonit [[Sezoni 2009–10 i Tottenham Hotspur F.C.|2009–10]].<ref>{{cite news|title=Gareth Bale could miss start of next season after knee surgery|trans-title=Gareth Bale mund të humbasi startin e sezonit tjetër për shkak të operacionit në gju|url=http://www.guardian.co.uk/football/2009/jun/03/gareth-bale-tottenham-wales-surgery|publisher=The Guardian|language=en|date=3 qershor 2009|accessdate=20 prill 2014}}</ref> Më 26 shtator, Bale bëri rikthimin e tij në fushat e lojës duke hyrë në fushë në minutën e 85të të fitores 5–0 të [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenham]] kundër [[Burnley F.C.|Burnley]].<ref>{{cite news|last=Wilson|first=Steve|title= The curse of Tottenham's Gareth Bale| url = http://blogs.telegraph.co.uk/sport/stevewilson/8108247/The_curse_of_Tottenhams_Gareth_Bale/| publisher=Telegraph Media Group|work=The Telegraph| date = 15 janar 2009 | accessdate =10 maj 2009}}</ref><ref>{{cite news |last=Soneji |first=Pranav | title = Everton 0–0 Tottenham | url =http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8023046.stm| publisher = BBC Sport| date = 9 maj 2009 | accessdate =10 maj 2009}}</ref><ref>{{cite web | title = Report: Tottenham Hotspur vs Burnley – English Premier League | url = http://soccernet.espn.go.com/report?id=269779&cc=3436 | publisher = ESPN Soccernet | date = 26 shtator 2009 | accessdate =27 shtator 2009}}</ref> Ndërkohë, Bale shpenzoi disa kohë në stol si pasojë e formës së mirë të shfaqur nga Assou-Ekotto, por pas dëmtimit të kamerunasit, trajneri [[Harry Redknapp]] i dha shansin uellsianit dhe ky i fundit i impresionoi të gjithë në fitoren 4–0 kundër [[Peterborough United F.C.|Peterborough]] në raundin e tretë të [[2009-10 FA Cup|FA Cup]].<ref>{{cite news|title=Tottenham manager challenges Gareth Bale to claim a starting place|url=http://www.guardian.co.uk/football/2010/jan/13/gareth-bale-harry-redknapp-tottenham|publisher=Guardian News and Media|work=guardian.co.uk|date=13 janar 2010| first=David | last=Hytner | accessdate=3 maj 2010}}</ref> Bale më në fund u rikthye të luaj si startues në fitoren 2–0 kundë rivalëve të [[Fulham F.C.|Fulhamit]] më 26 janar 2010.<ref>{{cite news|title=Tottenham 2–0 Fulham|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8467865.stm|publisher=BBC Sport|date=26 janar 2010|accessdate=20 prill 2014}}</ref>
 
Forma e mirë e Bales vazhdoi edhe më tej ku u shpall "Lojtari i Raundit" pasi ndihmoi [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamin]] të fitojë ndeshjen me rezultatin 3–1 kundër [[Fulham F.C.|Fulhamit]] në raundin e gjashtë të kthimit të [[2009-10 FA Cup|FA Cup]].<ref>{{cite news|title=Gareth wins award|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/gareth-wins-award-010310.html|publisher=Tottenham Hotspur FC|date=1 March 2010|access-date=20 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20100304051340/http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/gareth-wins-award-010310.html|archive-date=4 mars 2010|url-status=dead}}</ref> Në prill 2010, Bale shënoi golin e fitores në [[Derbi i Veriut të Londrës|Derbin e Veriut të Londrës]] kundër [[Arsenal F.C.|Arsenalit]] në fitoren 2–1, ai dribloi portierin [[Manuel Almunia]] pas një pasimi të [[Jermain Defoe]].<ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/unforgettable-night-140410.html|title=Unforgettable night! |date=14 prill 2010|publisher=Tottenham Hotspur F.C.|accessdate=18 prill 2010}}</ref> Tre ditë më vonë, Bale shënoi golin e fitores në fitoren 2–1 kundër [[2009–10 Premier League|kampionëve të atij sezoni]] [[Chelsea F.C.|Çelsit]] dhe u shpall "Lojtari i Ndeshjes".<ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/report-170410.html|title=The dream derby double! |date=17 prill 2010|publisher=Tottenham Hotspur FC|accessdate=18 prill 2010}}</ref> Ai më pas u shpall edhe [[Premier League Lojtari i Muajit|Barclays Lojtari i Muajit]] për prill 2010.<ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/gareth-awarded-player-of-the-month-for-april-300410.html|title=Gareth named Player of the Month |date=30 prill 2010|publisher=Tottenham Hotspur FC|accessdate=30 prill 2010}}</ref> Më 7 maj 2010, Bale firmosi një kontratë të re katër-vjeçare në [[White Hart Lane]] si çmim për ndihmesën që i dha klubit për të arritur një vend për në [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] sezonin tjetër.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/8667580.stm|title=Gareth Bale signs new four-year Tottenham contract|date=7 maj 2010|publisher=BBC Sport|accessdate=7 maj 2010}}</ref>