Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

94 bytes added ,  27 ditë më parë
 
====Sezoni 2009–10====
Në qershor 2009, Bale ju nënshtrua një operacioni për shkak të një dëmtimi në gju, duke u detyruar të qëndronte jashtë fushave për dy muaj. Ai humbi ndeshjet miqësore para-sezonale dhe u parashikua se do të humbiste edhe ndeshjet në javët e para të sezonit [[Sezoni 2009–10 i Tottenham Hotspur F.C.|2009–10]].<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2009/jun/03/gareth-bale-tottenham-wales-surgery|title=Gareth Bale could miss start of next season after knee surgery|trans-title=Gareth Bale mund të humbasi startin e sezonit tjetër për shkak të operacionit në gju|publisher=The Guardian|language=en|date=3 qershor 2009|accessdate=20 prill 2014}}</ref> Më 26 shtator, Bale bëri rikthimin e tij në fushat e lojës duke hyrë në fushë në minutën e 85të të fitores 5–0 kundër [[Burnley F.C.|Burnley]].<ref>{{cite web|url=http://blogs.telegraph.co.uk/sport/stevewilson/8108247/The_curse_of_Tottenhams_Gareth_Bale/|title=The curse of Tottenham's Gareth Bale|trans-title=Mallkimi i Gareth Bale të Tottenhamin|publisher=The Telegraph|language=en|author=Steve Wilson|date=15 janar 2009|accessdate=10 maj 2009}}</ref><ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8023046.stm|title=Everton 0–0 Tottenham|publisher=BBC Sport|language=en|author=Pranav Soneji|date=9 maj 2009|accessdate=10 maj 2009}}</ref><ref>{{cite web|url=http://soccernet.espn.go.com/report?id=269779&cc=3436|title=Report: Tottenham Hotspur vs Burnley – English Premier League|trans-title=Raporti: Tottenham Hotspur vs Burnley – Premier Liga Angleze|publisher=ESPN FC|language=en|date=26 shtator 2009|accessdate=27 shtator 2009}}</ref> Ndërkohë, Baleai shpenzoi disa kohë në stol si pasojë e formës së mirë të shfaqur nga Assou-Ekotto, por pas dëmtimit të kamerunasit, trajneri [[Harry Redknapp]] i dha shansinmundësinë uellsianit dhe ky i fundit la mbresa në fitoren 4–0 kundër [[Peterborough United F.C.|Peterborough]] në raundin e tretë të [[2009-10 FA Cup|Kupës FA]].<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2010/jan/13/gareth-bale-harry-redknapp-tottenham|title=Tottenham manager challenges Gareth Bale to claim a starting place|trans-title=Trajneri i Tottenhamit sfidon Gareth Bale për të fituar një vend titullari|publisher=The Guardian|language=en|author=David Hytner|date=13 janar 2010|accessdate=3 maj 2010}}</ref> Bale më në fund u rikthye të luaj si titullar në fitoren 2–0 kundër rivalëve të [[Fulham F.C.|Fulhamit]] më 26 janar 2010.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/eng_prem/8467865.stm|title=Tottenham 2–0 Fulham|publisher=BBC Sport|language=en|date=26 janar 2010|accessdate=20 prill 2014}}</ref>
 
Forma e mirë e BalesBale vazhdoi edhedhe më tej kuai u shpall "Lojtari i Raundit" pasi ndihmoi [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamin]]fitojë ndeshjen me rezultatin 3–1 kundërmposhte [[Fulham F.C.|FulhamitFulhamin]] 3–1 në raundin e gjashtë të kthimit të [[2009-10Kupës FA Cup|FA Cup]].<ref>{{cite news|title=Gareth wins awardweb|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/gareth-wins-award-010310.html|title=Gareth wins award|trans-title=Gareth fiton çmim|publisher=Tottenham Hotspur FCF.C.|language=en|date=1 Marchmars 2010|access-date=20 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20100304051340/http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/gareth-wins-award-010310.html|archive-date=4 mars 2010|url-status=dead}}</ref> Në prill 2010, Bale shënoi golin e fitores në [[Derbiderbin i Veriut të Londrës|Derbin e Veriut të Londrës]]londinez kundër [[Arsenal F.C.|Arsenalit]] në fitoren 2–1,; ai dribloi portierin [[Manuel Almunia]] pas një pasimi të [[Jermain Defoe]].<ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/unforgettable-night-140410.html|title=Unforgettable night! |datetrans-title=14Natë prille 2010paharrueshme!|publisher=Tottenham Hotspur F.C.|language=en|date=14 prill 2010|accessdate=18 prill 2010}}</ref> Tre ditë më vonëpas, Bale shënoi golin e fitores në fitoren 2–1 kundër [[2009–10 Premier League|kampionëve të atij sezoni]] [[Chelsea F.C.|Çelsit]] dhe u shpall "Lojtari i Ndeshjes".<ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/report-170410.html|title=The dream derby double! |datetrans-title=17Dopieta prille 2010ëndërruar në derbi!|publisher=Tottenham Hotspur FCF.C.|language=en|date=17 prill 2010|accessdate=18 prill 2010}}</ref> Ai më pas u shpall edhe [[Premier League Lojtari i Muajit|Barclays i Premier League|Lojtari i Muajit i Premier Ligës]] për muajin prill 2010.<ref>{{cite web|url=http://www.tottenhamhotspur.com/news/articles/gareth-awarded-player-of-the-month-for-april-300410.html|title=Gareth named Player of the Month |datetrans-title=30Gareth prillemërohet 2010lojtari i muajit|publisher=Tottenham Hotspur FCF.C.|language=en|date=30 prill 2010|accessdate=30 prill 2010}}</ref> Më 7 maj 2010, Bale firmosi një kontratë të re katër-vjeçare në [[White Hart Lane]] si çmimshpërblim për ndihmesënkontributin që i dhae klubitdhënë për arritjen arriture një vendobjetivit për tu [[UEFAkualifikuar Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] sezonin tjetër.<ref>{{cite newsweb|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/8667580.stm|title=Gareth Bale signs new four-year Tottenham contract|datetrans-title=7Gareth majBale 2010firmos një kontratë të re katër-vjeçare me Tottenhamin|publisher=BBC Sport|language=en|date=7 maj 2010|accessdate=7 maj 2010}}</ref>
 
====Sezoni 2010–11====