Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

638 bytes removed ,  1 muaj më parë
Më 19 shtator 2020, Bale u rikthye te Tottenhami në formë huazimi për një sezon.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/zyrtare-bejl-rikthehet-ne-shtepi-totenhemi-prezanton-edhe-lojtarin-tjeter-te-ardhur-nga-real-madridi/|title=ZYRTARE/ Bejl rikthehet në shtëpi, Totenhemi prezanton edhe lojtarin tjetër të ardhur nga Real Madridi|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=19 shtator 2020|accessdate=20 shtator 2020}}</ref>
 
==Karriera ndërkombëtare==
== Kombëtarja ==
[[Skeda:Ramsey Bale Earnshaw Bellamy.jpg|thumb|Nga e majta: [[Aaron Ramsey]], Gareth Bale, [[Craig Bellamy]] dhe [[Robert Earnshaw]] duke u bërë gati para një ndeshje me Uellsin në 2012.]]
===Uellsi===
Bale u zjodh nga [[Kombëtarja uellsiane e futbollit|Uellsi]] në fund të sezonit 2005–06 për një ndeshje miqësore kundër Trinidad dhe Tabagos më 27 maj 2006.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5024788.stm|title=Bale savours record Wales debut|publisher=BBC Sport|language=en|date=28 maj 2006|accessdate=21 janar 2007}}</ref> Në ndeshjen e zhvilluar në [[Graz]] të [[Austria|Austrisë]], ai zëvëndësoi [[David Vaughan]] në minutën e 55të dhe asistoi golin e fitores së shënuar nga [[Robert Earnshaw]] në një fitore 2–1.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5004566.stm|title=Wales 2–1 Trinidad & Tobago|trans-title=Uellsi 2–1 Trinidad & Tobago|publisher=BBC Sport|language=en|date=27 maj 2006|accessdate=14 janar 2016}}</ref> Në moshën 16 vjeç e 315 ditë, Bale u bë lojtari më i ri në histori që luan për Uellsin, duke thyer rekordin e vendosur tre muaj më parë nga [[Lewin Nyatanga]]; rekordi i tij më pas u thye nga [[Harry Wilson (futbollist, lindur më 1997)|Harry Wilson]] në nëntor 2012.<ref name=young>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/7137122.stm|title=Injured Bale out for three months|trans-title=I dëmtuari Bale jashtë për tre muaj|publisher=BBC Sport|language=en|date=10 dhjetor 2007|accessdate=21 tetor 2010}}</ref>
 
Trajneri i kombëtares nën-21 [[Brian Flynn]] komentoi se Bale ishte potencialisht një yll i ardhshëm i futbollit, duke krahasuar aftësitë e tij teknike me [[Ryan Giggs]].<ref>{{cite web|url=http://www.walesonline.co.uk/sport/football/football-news/the-10-million-man-2282118|title=The £10&nbsp;million man|trans-title=Njeriu 10 milion £|website=WalesOnline|publisher=Media Wales|language=en|date=18 janar 2007|accessdate=7 mars 2016}}</ref> Më 7 tetor 2006, Bale u lojtari më i ri i historisë që shënon me kombëtaren e parë të Uellsit paspasi Goliti të shënuar me goditje dënimi në ndeshjen kundërshënoi [[Kombëtarja sllovake e futbollit|Sllovakisë]] përme kualifikuesetgoditje etë lirë në një ndeshje kualifikuese të [[UEFA Euro 2008|Euro 2008]] .<ref>{{cite news web| title= Wales 1–5 Slovakia | publisher= BBC Sport| url= http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5361822.stm | accessdatetitle=21Wales janar1–5 2007Slovakia|publisher=BBC Sport|language=en|author=Sean Davies|date=7 tetor 2006 | firstaccessdate=Sean21 |janar last=Davies2007}}</ref>. AiBale ishte pasi shënoidisponueshëm Golinpër e dytëluajtur me Uellsin në fitoren 3–0 kundër [[Kombëtarja sanmarinezeangleze e futbollit|San MarinosAnglinë]] për shkak së gjyshes së tij, por në vitin 2016 ai deklaroi: "Nuk28interesonte marsedhe 2007nëse nuk do të kualifikoheshim asnjëherë – Unë nuk do luaja kurrë me Anglinë!<ref name="england">{{cite web|url=https://www.telegraph.co.uk/football/2016/06/10/euro-2016-gareth-bale-says-he-would-never-have-played-for-englan/|title=Euro 2016: Gareth Bale says he would never have played for England as tight-knit Wales group nears opening game|trans-title=Euro 2016: Gareth Bale thotë se ai nuk do të luante kurrë për Anglinë, grupi i Uellsit pranë ndeshjes hapëse|publisher=The Daily Telegraph|language=en|author=Jeremy Wilson|date=10 qershor 2016|accessdate=27 shtator 2018}}</ref>
 
Pas një pezullimimungese të gjatë për shkak të një dëmtimi, aiBale u rikthye dukedhe luajturluajti si startuestitullar në ndeshjen kualifikuese të [[2010 FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës 2010]] kundër [[Kombëtarja finlandeze e futbollit|Finlandës]] më 10 tetor 2009 .<ref>{{cite news|url=http://www.skysports.com/football/match_report/0,19764,11065_2939006,00.html|title=Wales whimper in Helsinki|trans-title=Uellsi pëshpërit në Helsinki|publisher=Sky Sports |language=en|date=10 tetor 2009 |accessdate=11 prill 2011}}</ref>. Katër 14ditë tetormë pas, ai ishteluajti pjesënë ndeshjen e skuadrësfundit së Uellsit i zgjedhur nga trajneri [[David Vaughan]] në ndeshjen finalekualifikuesekualifikueseveUellsit kundër [[Kombëtarja lihtenshtajnase e futbollit|Lihtenshtajnit]], kufillimisht Baleduke shënoishënuar Golingolin e hapjesparë me goditje dënimitë lirë dhe dhuroi assistinpas easistoi Golitgolin e dytë që u shënuashënuar nga [[Aaron Ramsey]], ky ishte Goli i parë për Ramseyn .<ref>{{cite news web| title=Liechtenstein 0–2 Wales | publisher= BBC Sport| url= http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/8305789.stm|title=Liechtenstein |0–2 accessdateWales|publisher=11 prill 2011BBC Sport|language=en| date=14 tetor 2009|accessdate=11 prill 2011}}</ref>.
Bale kishte mundësinë për të luajtur me [[Kombëtarja angleze e futbollit|Anglinë]] për shkak së gjyshes së tij, por në 2007 ai tha: <blockquote>"Është një nder për mua për të luajtur me Uellsi...Askush nuk u morr për të më kontaktuar personalisht nga Anglia, vetëm nëpërmjet agjentit tim."<ref name="england">{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-472869/Bale-I-played-England-playing-Wales-honour.html|title=Bale: I could have played for England but playing for Wales is an honour|publisher=Associated Newspapers|work=Mail Online|date=3 gusht 2007|accessdate=2 nëntor 2010}}</ref></blockquote>
 
Pas një pezullimi të gjatë për shkak të një dëmtimi, ai u rikthye duke luajtur si startues në ndeshjen kualifikuese të [[2010 FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës 2010]] kundër [[Kombëtarja finlandeze e futbollit|Finlandës]] më 10 tetor 2009 <ref>{{cite news|url=http://www.skysports.com/football/match_report/0,19764,11065_2939006,00.html|title=Wales whimper in Helsinki |publisher=Sky Sports |date=10 tetor 2009 |accessdate=11 prill 2011}}</ref>. Më 14 tetor, ai ishte pjesë e skuadrës së Uellsit i zgjedhur nga trajneri [[David Vaughan]] në ndeshjen finale të kualifikueseve kundër [[Kombëtarja lihtenshtajnase e futbollit|Lihtenshtajnit]] ku Bale shënoi Golin e hapjes me goditje dënimi dhe dhuroi assistin e Golit të dytë që u shënua nga [[Aaron Ramsey]], ky ishte Goli i parë për Ramseyn <ref>{{cite news | title=Liechtenstein 0–2 Wales | publisher= BBC Sport| url= http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/8305789.stm | accessdate=11 prill 2011 | date=14 tetor 2009}}</ref>.
 
Në dhjetor 2010, Bale u nderua me çmimin 'BBC Cymru Personaliteti Sportiv i Vitit" <ref>{{cite news|title=Gareth Bale wins BBC Wales Sports Personality award|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/wales/9261532.stm|publisher=BBC Sport|accessdate=13 tetor 2012|date=6 dhjetor 2010}}</ref>.
 
Më 12 tetor 2012, Bale shënoi 2 Gola në fitoren 2–1 kundër [[Kombëtarja skoceze e futbollit|Skocisë]] për kualifikueset e [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës 2014]] <ref>{{cite news | title=Wales 2 Scotland 1 | publisher= BBC Sport| url= http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19862443 | accessdate=12 tetor 2012 | date=12 tetor 2012}}</ref>.
 
===Britania e madhe===
==Profili i lojtarit==
===Stili i lojës===