Dallime mes rishikimeve të "Meksika"

1 byte removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Drejtskrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
{{KUTIAMeksika}}
 
'''Shtetet e Bashkuara të Meksikës'' që njihet zakonisht si Meksika është një republikë kushtetuese federale në Amerikën e Veriut. Meksika ka një sipërfaqe prej 2 milion km² duke qenë kështu vendi i pestë në kontinentin amerikan dhe i katërmbëdhjeti në botë për nga sipërfaqja. Me një popullsi prej 111 milion banorësh Meksika renditet si vendi i 11-të në botë. Meksika është një shtet federal i përbërë nga 31 shtete dhe një Distrikt Federal. Kryeqytet i Meksikës është [[Qyteti Meksiko]].
 
Anonymous user