Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v ((via JWB))
vNo edit summary
}}
 
'''Gjuha perse''' (''persishtja'' ose '''farsishtja''') është një gjuhë iranike që flitet në [[Irani]], [[Afganistan]], [[Taxhikistan]] dhe [[Uzbekistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e [[Perandoria e Persisë|Perandorisë Ahemenide]]. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
'''Gjuha perse''' (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne [[Irani]], [[Afganistan]], he [[Taxhikistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e Perandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
Me një histori të gjatë para Islamit[[Islami]]t (kur ishte persishtja e mesme), persishtja ishte gjuha e parë në botën Islame që e thyej monopolin e arabishtës[[arabisht]]ës në letërsi. Kështu u popullarizua persishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.
 
__INDEX__
73

edits