Dallime mes rishikimeve të "Miti"

17 bytes added ,  2 vjet më parë
Ceshte miti
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Ceshte miti)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Përpunim pamor
Në përdorimin popullor, miti është bindje apo besim kolektiv që nuk bazohet në fakte. Ky përdorim, që zakonisht është përçmues, erdhi nga emërtimi i miteve dhe besimeve religjioze të kulturave të tjera si jo-korrekt, por më vonë u zgjerua dhe përfshiu edhe besime të tjera jo-religjioze. Për shkak të këtij përdorimi të famshëm dhe subjektiv, shumë persona e marrin si ofendim kur tregimet në të cilat ata besojnë quhen mite. Ky përdorim i termit zakonisht shoqërohet me [[Legjenda|legjendën]], [[Fantazia|fantazinë]], [[Folklori|folklorin]], të dhënat konfuze, dëshirat personale, dhe [[Legjenda urbane|legjendat urbane]].
 
== Shiko edhe miti ==
miti ceshte
* [[Legjenda]]
 
Anonymous user