Dallime mes rishikimeve të "Miti"

17 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 188.172.108.233) dhe riktheu rishikimin 2006602 nga 80.90.88.10
(Ceshte miti)
Etiketat: Reverted Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 188.172.108.233) dhe riktheu rishikimin 2006602 nga 80.90.88.10)
Etiketa: Manual revert
Në përdorimin popullor, miti është bindje apo besim kolektiv që nuk bazohet në fakte. Ky përdorim, që zakonisht është përçmues, erdhi nga emërtimi i miteve dhe besimeve religjioze të kulturave të tjera si jo-korrekt, por më vonë u zgjerua dhe përfshiu edhe besime të tjera jo-religjioze. Për shkak të këtij përdorimi të famshëm dhe subjektiv, shumë persona e marrin si ofendim kur tregimet në të cilat ata besojnë quhen mite. Ky përdorim i termit zakonisht shoqërohet me [[Legjenda|legjendën]], [[Fantazia|fantazinë]], [[Folklori|folklorin]], të dhënat konfuze, dëshirat personale, dhe [[Legjenda urbane|legjendat urbane]].
 
== Shiko edhe miti ==
miti ceshte
* [[Legjenda]]