Ndryshimi mes inspektimeve të "Arben Ramadani"

v
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketa: përpunim burimi 2017
* Arben Ramadani ishte një ndër të parët në pregaditjen e luftës së UÇPMB-së. Ishte aktiv në furnizimin dhe ruajtjen e armatimit.Pas luftës së UÇK-së menjëherë u radhit në organizimin e luftës në Z.O. të Preshevës ku mori pjesë në shumë detyra për strehimin dhe ruajtjen e armëve që më vonë doti shërbenin luftëtarëve të UÇPMB-së.
* në mars 1999, pas masakrave ndaj popullatës shqiptare së bashku me Agron Fejzullahu, Besim Mustafën, vazhdon stërvitjet në Feken (Veriun e Shqipërisë), ku jep betimin në rreshtimin në rradhet e [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK]]-së. Agron dhe Qani Fejzullahun.<ref>[http://www.mediafokus.info/ne-rrugetimin-e-lirise-arben-ramadani-ishte-nisur-heret/?fbclid=IwAR14ipxNvSYPJ7DUk1QN9WC5UI31mjbN9oJYq5N6mrXZG0oDkpYzMbbepZ0][Http://www.mediafokus.info/ne-rrugetimin-e-lirise-arben-ramadani-ishte-nisur-heret/?fbclid=IwAR14ipxNvSYPJ7DUk1QN9WC5UI31mjbN9oJYq5N6mrXZG0oDkpYzMbbepZ0|MEDIAFOKUS_PERKUJTOHET Arben RAMADANI]</ref>
* 2000: I bashkohet rradhës së të rinjve në Kosovë Lindore të UÇPMB-së.<ref>[https://2lonline.com/u-perkujtua-ne-20-vjetorin-e-renies-deshmori-arben-ramadani/ |2lonline]</ref> Më 19 maj, Arbeni plagoset në krahëror me armë zjarri nga policia serbe në vendin e quajtur Kodra e Gares, te kufiri administrativ me Preshevën, dhe “dërgohet për hospitaliim urgjent nga Brigada shumekombeshe e Lindjes, KFOR-i amerikan” nga pika “Apokalipsia” në Pogragjë, përcillet me helikupter ushtarak për në Spitalin fushor të Kampit Bondsteel, Sojevë,[[Ferizaj]] ̪. Operohet dhe përpiqet të mbijetojë deri më 20 maj, kur vdes nga gjakderdhja e brendshme në krahror, ku ishte qëlluar me dy plumba nga serbët, deri sa po kalonte kufirin me njëitinnjësitin e tij<ref Arbeni="Shtegtim ne histori Monografia">{{cite book|last1=Ramadani|first1=Nijazi|title=Shtegtim ne histori (Monografia)|date=2012|publisher=SH.B. Rrjedha|location=Gjilan|isbn=978-9951-453-14-1|pages=143-149|accessdate=24 March 2017}}</ref> .
<ref Arbeni="Shtegtim ne histori Monografia">{{cite book|last1=Ramadani|first1=Nijazi|title=Shtegtim ne histori (Monografia)|date=2012|publisher=SH.B. Rrjedha|location=Gjilan|isbn=978-9951-453-14-1|pages=143-149|accessdate=24 March 2017}}</ref> .
 
==Familja==
Me 13 qershor 1981, familjes Ramadani në fshatin Kokaj të Gjilanit iu shtua pos një bir i penës e krahut edhe i pushkës, djalin të cilin e pagëzuan me emrin Arben, ky një trim i Kokajve, u rrit dhe u shkollua i edukuar në frymën atdhetare dhe patriotike, e që më von do të hynte në historin më të re Kosovës, ku dhe do te luante nje krah të rëndësishem në të gjitha luftërat që nëpër të cilat kalonte shqiptaria, sikur edhe pjesa e Kosovës lindore prej viteve 1997-2000. Ky eshte Arbeni, biri i Sadikutt dhe Rexhijes është rritur dhe shkolluar në një familje me gjendje të mesme sociale dhe me traditë bujare dhe atdhetare. Arbeni, pak ditë pas lindjes së tij, iu arrestua xhaxhallaret e tij, si dhe njëri nga ata të shtatit prej tyre edhe është burgosur për veprimtari ilegale, shkrime dhe botime politike për bërjen e [[Kosova|Kosovës]] [[Republika|Republikë]].