Ndryshimi mes inspektimeve të "Qiproja"

11 bytes added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 213.163.125.246 (diskutimet) në versionin e fundit nga Wikicreator1234.)
Etiketa: Rollback
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|PBB: PËR BANOR = 26.109
}}
'''Republika e Qipros''' ([[gjuha greke|greqisht]]: ''Κυπριακή Δημοκρατία'', ''Kypriakí Dimokratía''; [[gjuha turke|turqisht]]: ''Kıbrıs Cumhuriyeti'') apo '''Qipro''' (greqisht: Κύπρος, ''Kýpros''; turqisht: ''Kıbrıs'') është shteti i ndodhur në ishullin me të njëjtin emër në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]], 113 kilometra në jug të [[Turqia|Turqisë]] dhe 120 kilometra në perëndim të bregdetit të [[Siria|Sirisë]]. 37 % i territorit të Republikës së Qipros është okupuarnën ngaadministrimin Turqiae Turqisë që nga [[1974]] (shiko [[Qiproja Veriore]]). Vendi ka dy gjuhë zyrtare: [[Gjuha greke|Greqishtja]] dhe [[Turqishtja]].
 
Qiproja është vend ishullor në skajin verilindor të Detit Mesdhe, më afër Turqisë se Greqisë, i banuar shumë herët dhe i njohur për shfrytëzimin e bakrit, prej nga rrjedh edhe emri i tij. Më parë ka qenë i banuar kryesisht nga greko-qipriotët por më vonë edhe nga turko-qipriotët. Nga natyra vend tipik mesdhetar.
Anonymous user