Dallime mes rishikimeve të "Muzika"

11 bytes added ,  1 vit më parë
Rregullova
(d)
(Rregullova)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Muzika''' është [[arti]]BJORNI iKUMURIJA VK MQ shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me anë të tingujve. Elementet kryesore të muzikës janë toni (ku përfshihet: melodia dhe harmonia), ritmi (bashkë me konceptet e afërta që janë tempo, metri dhe artikulimi), dinamika, si dhe kualiteti zënor.
 
Muzika ka lindur shekuj me pare dhe ende eshte ne zhvillim. Ajo mund te paraqitet ne forma te ndryshme, pershembull: me ane te kendimit, me ane te veglave muzikore etj.
Anonymous user