Dallime mes rishikimeve të "Muzika"

11 bytes removed ,  8 muaj më parë
U kthye versioni 2158703 i bërë nga 188.172.108.236 (diskutimet)
(Rregullova)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
(U kthye versioni 2158703 i bërë nga 188.172.108.236 (diskutimet))
Etiketa: Undo
'''Muzika''' është BJORNI[[arti]] KUMURIJA VK MQi shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me anë të tingujve. Elementet kryesore të muzikës janë toni (ku përfshihet: melodia dhe harmonia), ritmi (bashkë me konceptet e afërta që janë tempo, metri dhe artikulimi), dinamika, si dhe kualiteti zënor.
 
Muzika ka lindur shekuj me pare dhe ende eshte ne zhvillim. Ajo mund te paraqitet ne forma te ndryshme, pershembull: me ane te kendimit, me ane te veglave muzikore etj.