Dallime mes rishikimeve të "Vladimir Lenini"

43 bytes removed ,  9 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Bundesarchiv Bild 183-71043-0003, Wladimir IljitschVladimir Lenin.jpg|thumb|120px|Vladimir Iliç Uljanov]]
'''Vladimir Iliç Uljanov – Lenini''' ([[Rusishtja|rusisht]]: Влади́мир Ильи́ч Ле́нин; [[10 prill]] [[1870]] Simbiski – [[21 janar]] [[1924]] Gorki, [[Moskë]]) ishte një revolucionar rus, politikan komunist, pjesëmarrës dhe lider në [[Revolucioni i tetorit|Revolucionin e tetorit]], udhëheqësi i parë i [[Republikës Sovjetike Socialiste Ruse]] dhe që nga viti 1922 lideri i parë i [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]]. Më [[1999]] ai u emërua nga revista ''[[TIME Magazine]]'' si një prej 100 njerëzve më me ndikim të [[Shekulli XX|shekullit XX]]. Kontributet e tija në teorinë [[Marksiste]] përgjithësohen si [[Leninizëm]].
 
2

edits