Dallime mes rishikimeve të "Karl Marksi"

23 bytes added ,  7 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Kazanü zhvendosi faqen Karl Marx te Karl Marksi nëpërmjet përcjellimit: shqip)
v
 
{{pa referenca|10 prill 2015}}
[[Skeda:Karl_Marx.jpg|right|thumb|Karl Marks]]
'''Karl Heinrich Marks''' lindi më [[5 maj]] të vitit [[1818]] në Trier[[Triri|Trir]], [[Gjermani]]; vdiq më [[14 mars]] të vitit [[1883]] [[Londër]], [[Britania e Madhe]]. Ishte një filozof, ekonomist politik dhe organizues revolucionar i Shoqatës Ndërkombëtare të Punëtorëve. Ndërsa Marks merrej me një gamë të gjerë problemesh, puna e tij më e famshme analizon historinë e luftës së klasave, e përmbledhur në linjën e parë të [[Manifesti Komunist|Manifestit Komunist]]: "Historia e gjithë shoqërisë ekzistuese është historia e luftës së klasave."
 
== Jeta ==
=== Rinia ===
Karl Marks lind në një familje të pasur dhe progresive çifutësh në TrierTrir, [[Prusia|Prusi]]. Babai i tij, Herschel, pasardhës i një linje të gjatë familjesh çifute[[çifut]]e, konvertohet në të Krishterë në mënyrë që të ketë mundësinë të bëhet avokat. Familja Marks kishte shume shokë intelektuale dhe artistë të cilët i vizitonin shpesh Marksët gjatë rinisë së Karlit.
 
=== Edukimi ===