Dallime mes rishikimeve të "Arabët"

2 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 130.0.29.151 (talk) to last version by 185.226.91.187
(Shtova dicka)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 130.0.29.151 (talk) to last version by 185.226.91.187)
Në kuptimin e gjerë arabë është çdo njeri që flet [[Gjuha arabe|gjuhën arabe]] si gjuhë amtare. Shtrirja e arabëve në kuptimin e gjerë është nga pjesa [[azia Jugperëndimore|jug-perëndimore e Azisë]] nëpër [[Afrika veriore|Afrikën veriore]] deri në mes dhe jug të [[Sudani]]t dhe në bregdetin lindorë të Afrikës, diku 150 milion njerëz.
 
Arabët janë pjesërisht popuj endacakë (Beduinët) dhe pjesërisht popuj bregdetarë të vendosur ne(Fehlahët), Zanatli dhe Tregtarë. Në shekullin e VII ishin bartës të [[Feja Islame|fesë së myslimanëve]] dhe e shtrinë ndikimin e fesë Islame nëpër Afrikën veriore deri në [[Spanja|Spanjë]].
 
Arabët në [[Mesjeta|mesjetë]] dhanë kontribute të dalluara në literaturë dhe shkencë. Në shekullin e XVI ranë nën sundimin osmanë. Ndërsa në kohën moderne nën sundimin të pjesërisht të britanikëve dhe francezëve. Pas luftës së parë dhe të dytë botërore u krijuan disa shtete arabe.
2

edits