Ndryshimi mes inspektimeve të "Uji"

6 bytes added ,  2 muaj më parë
→‎Vetitë tretëse: Korrigjim gabim shtypi
(vetit e ujit)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Vetitë tretëse: Korrigjim gabim shtypi)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit Reverted
Ne kemi plotë lloje të ujërave: 1. Uji i klorit, 2. Uji i pastër, 3. Uji që përdoret në laborator etj.
 
== Vetitë tretëse ==te ujit.
Uji është një tretës shume i mire dhe tret shume lloje substancash. Ndryshe mund te quhet tretës universal. Substancat qe treten mire ne ujë quhen hidrofilike. Substancat qe nuk treten mire ne ujë quhet hidrofibike. Gjithashtu uji eshte tretesi me i mire (universal) fale struktures se molekules se tij qe eshte dipolare. Me dipolaritetin e tij shprehen te gjitha vetite tretese te tij. Ne uje tretet: kriperat e shumta ne natyre, sheqeri, kripa, dioksidi i karbonit. Kurse substancat qe nuk treten ne uje janë: squfuri, qelqi, vaji, benzina, goma, druri, masat plastike, rera, hekuri etj...
 
== Vetitë e ujit ==
Anonymous user