Abdullah ibn Abas: Dallime mes rishikimesh

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Bdkes (diskuto | kontribute)
vNo edit summary
vNo edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:عبد الله بن عباس.png|parapamje|Kaligrafia e Ibën Abazit]]
'''Ibën Abasi''' ose '''Abdullah ibn `Abbas''' ({{lang-ar|عبد الله بن عباس}} ''Abdullah ibn Abbas'') ishte një djali i axhës së Pejgamberit (alejhi selam). Gëzonte nam për dituri, ishte dijetar i vyeshëm i umetit të Muhamedit (alejhi selam). Gëzonte nam për devotshmërinë që kishte, ai shpeshherë agjëronte ditën e rrinte zgjuar natën duke falur namaz dhe duke kërkuar falje nga Allahu i Madhërishëm që t'ia falte gabimet dhe në këtë gjendje e gjente agu i mëngjesit. Qante nga frikë-rrespekti ndaj Allahut gjersa lotët i shkonin nëpër faqe. Ky pra është Abdullah ibn Abbas, dijetar, njohës i Zotit dhe i ummetit të Muhammedit (alejhi selam), i cili më së miri e njihte Librin e Allahut dhe më së miri e zotëronte të komentuarit e tij. Më i afti për të depërtuar në kuptimin e thellë të tij. Njohës i objektivave dhe fshehtësive të tij.
'''Ibën Abazi''' ose '''Abd Allah ibn `Abbas''' ({{lang-ar|عبد الله بن عباس}} ''Abdallah ibn Abbas'') ishte një kusheri i [[Pejgamberët në Islam|pejgamberit]] Muhammed nga ana e babait të [[Muhameti|Muhammedit]]. Ai ishte i nderuar për njohurit e tij rreth [[tefsiri]]t.
 
Ibn Abbasi u lind tri vite para Hixhretit (shpërnguljes së myslimanëve nga Mekka në Medinë). Kur vdiç Muhammedi (alejhi selam), ai i kishte vetëm 13 vjet. Megjithatë ai ka mbajtur në mend 1660 hadithe, për t'ua treguar ato myslimanëve, të cilat i vërtetojnë Buhariu dhe Muslimi në sahihët e tyre (koleksionet e tyre).
 
{{Sahab}}
4

edits