Ndryshimi mes inspektimeve të "Violina"

27 bytes added ,  2 muaj më parë
(→‎Historiku: shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
[[Kategoria:Vegla muzikore]]
 
Ik se ja ka fut kot mrpsh. Basi i dyfishtë ose violina kontrabas, është instrumenti më i madh ne oktetin e violines me kater tela te akorduar ne E1 - A1 - D2 - G2 (shih akordimin standart). Basi i dyfishtë është anëtar standard i seksionit te harqeve ne orkestër [ 1 ] dhe të vogla te ansambleve te harqeve [ 2 ] dhe muzikës klasike perëndimore [ 3 ] . Bas dyfishtë luhet ose me hark ( "arco" ) ose nga pickimi i telave ( "pizzicato" ). Në orkester dhe tango, si dhe "arco" dhe "pizzicato" perdoren. Në jazz, blues dhe Rockabilly, "pizzicato" është normë. Ndërsa muzika klasike përdor vetëm zërin natyrore prodhuar akustikisht nga instrumenti, në jazz, blues dhe zhanret e lidhura, bas është përforcohet në mënyrë tipike me një përforcues bas.
 
Bas është përdorur në një gamë të zhanreve, të tilla si jazz, blues 1950 të stilit dhe rock 'n roll , rockabilly/psychobilly, muzikë tradicionale vendase, bluegrass, tango dhe shumë lloje të muzikës popullore. Një person i cili luan ne basin e dyfishtë quhet basist. Basi i dyfishte është më i madh sesa kontrabasi i zakonshem. Kontrabasi i zakonshem akordohet në kuinta te pastra Do1 - Sol1 - Re2 - La2 (një oktavë poshtë violonçelit). Ndersa basi i dyfishte akordohet ne kuarta te pastra E1 - A1 - D2 - G2.
Anonymous user