Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
v
 
[[Skeda:Nikita Khruchchev Colour.jpg|thumb|rightparapamje|300px|Nikita Hrushqovi]]
'''Nikita Sergejeviç HrushçovHrushçovi''' (apo '''Hrushqov'''), ({{lang-ru|Ники́та Серге́евич Хрущёв}}), u lind në Kalinovk më 17 prill [[1894]], vdiq në [[Moskë]] më 11 shtator [[1971]]), ishte një politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së [[Joseph Stalin|Stalinit]] ka qenë kryetar i partisë. Ai pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të [[BRSS]].
 
== BiografiaJetëshkrimi ==
Hrushçovi lindi më 15 prill të 1894 në Kalinovka një fshat në [[Rusia|Rusi]] në afërsi të [[Ukraina|Ukrainës]]. Prindërit e tij ishin babai Sergej Hrushçov dhe nëna Kesina Hrushçov. Ata ishin fshatarë analfabetë Rusë që merreshin me bageti e bujqësi. Ata kishin edhe një vajzë më të vogël se Hrushçovi, Irna. Hrushçovin prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të [[Ukraina|Ukrainës]]. Hrushçovi duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat.
 
 
== Hrushçovi dhe shqiptarët ==
VizitonNikita Sergejeviç Hrushçovi viziton Shqipërinë në vitet 60.
 
== Lidhje të jashtme ==