Dallime mes rishikimeve të "Gjurakoci"

897 bytes added ,  2 vjet më parë
v
Origjina e emrit, pozita dhe vetitë gjeografike, popullsia.
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
No edit summary
v (Origjina e emrit, pozita dhe vetitë gjeografike, popullsia.)
| gjat_g=20 | gjat_m=28 | gjat_s=19 | gjat_dr = E
}}
'''Gjurakoc''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Burimit|Burimit]], [[Kosovë]]. Emri i vërtetë i vendbanimit është Gurrakoc (emër me origjinë shqipe), mirëpo pushtimi serb ndërroi emrin e këtij vendbanimi në Djurakovac, andaj sot njihet si Gjurakoc.
 
Gjurakoci ka pozitë të mirë gjeografike, pasi është urëlidhëse e komunës së [[Peja|Pejës]], [[Klina|Klinës]], [[Burimi (qytet)|Istogut]] dhe rajonit të [[Mitrovica|Mitrovicës]]. Ky vend veçohet me ujërat nëntoksore ku trekëndëshi Gjurakoc - [[Vrella|Vrellë]] - [[Banja (Burim)|Banjë]] është më i pasuri në Kosovë<ref>{{Cite web|url=http://www.doktoratura.unitir.edu.al/2017/03/monitorim-i-ndotjes-mikrobike-dhe-kimike-i-lumenjve-drin-e-mat-dhe-ndikimi-i-kesaj-ndotje-ne-eutrofine-e-ketyre-lumenjve/|title=Lindita Bushati - Monitorimi i Ndotjes Mikrobike dhe Kimike}}</ref>
 
Popullsia është kryesisht shqiptare, por banojnë edhe minoritete si: serbë, boshnjakë, ashkalinjë e romë.
<!-- == Gjeografia == -->
<!-- == Demografia == -->
<!-- == Kultura == -->
<!-- == Historia == -->
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Lista e ardhacakëve - Burim]]