Ndryshimi mes inspektimeve të "Lugthi"

14 bytes removed ,  5 muaj më parë
është bërë horë redaktori dhe i ndihmova
(Refuzoi 9 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.48.164, Martin Bacelli, 95.107.198.175, Ani Abazaj dhe 185.173.207.73) dhe riktheu rishikimin 1960341 nga Βατο)
(është bërë horë redaktori dhe i ndihmova)
[[Skeda:Illu stomach.jpg|right|thumb|Lukthi]]
'''Lugthi''', '''lukthiLukthi''' ose '''stomaku''' është një zgjerim në formë qese i traktit digjestiv, që është vazhdim i [[Ezofagu|ezofagut]] lart dhe vazhdon në [[duoden]] poshtë. Këto shërbejnë dhe si pika fiksimi të tij. Bashkimi gastroezofageal ndodhet majtas [[Vertebra|vertebrës]] së 10-të torakale, afërsisht 2 cm poshtë [[Diafragma (organ)|diafragmës]], ndërsa bashkimi gastroduodenal bëhet në nivel të vertebrës lumbare, pak djathtas linjës mediane.
 
Madhësia dhe forma e lugthit ndryshojnë në varësi nga morfologjia e subjektit dhe shkalla e mbushjes. Në gjendje distensioni të moderuar lugthi është 25 cm i gjate, 10-12 cm i gjerë, dhe 8-9 cm i trashë. Kapaciteti i lugthit lëkundet midis 1-1.5 litra.
Anonymous user