Dallime mes rishikimeve të "Lidhja e Lezhës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 2163071 i bërë nga 37.1.205.250 (diskutimet) zhbërje e vetvetes. Nuk ia vlen barra qiranë.)
Etiketa: Undo
vNo edit summary
[[Skeda:GjergjLiga Kastriotivon SkënderbeuLezha.jpg|right|parapamje|Skënderbeu sipas një prej versioneve të menduaraLidhja e jenëLezhës origjinaleimagjinare]]
'''Lidhja e Lezhës''' ka qenë një aleancë ushtarake që u themelua në [[Lezha|Lezhë]] më 2 [[mars]] [[1444]], me [[Skënderbeu|Skënderbeun]] si kryeprijës të prijësve krahinor [[Shqiptarët#Etimologjia|arbëror]] dhe [[Serbët|serb]] të bashkuar kundër [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]].<ref>{{Citation|last=T︠S︡vetkov|first=Plamen S.|title=A history of the Balkans: a regional overview from a Bulgarian perspective|url=https://books.google.it/books?hl=it&id=VR5pAAAAMAAJ&focus=searchwithinvolume&q=lezha|year=1993|publisher=EM Text, origjinali nga Universiteti i Miçiganit|location=|isbn=9780773419568|page=242}}</ref><ref name="Elsie">{{Citation|last=Elsie|first=Robert|authorlink=Robert Elsie|title=A biographical dictionary of Albanian history|url=https://books.google.it/books?id=pgf6GWJxuZgC&pg=PA127&dq|year=2012|publisher=I.B. Tauris|location=London|isbn=978-1-78076-431-3|oclc=801605743|page=127}}</ref><ref name="Rogers">{{Citation|last=Rogers|first=Clifford J.|authorlink=|title=The Oxford Encyclopedia of Medieval Warfare and Military Technology|volume=1|url=https://books.google.it/books?id=mzwpq6bLHhMC&pg=RA2-PA363&dq|year=2010|publisher=Oxford University Press|location=Oxford|isbn=978-0-19-533403-6|page=363}}</ref><ref>{{Harvnb|Akademia|2002|p=402}}</ref><ref name="Frashëri">{{cite book|last1=Frashëri|first1=Kristo |title=Skënderbeu i shpërfytyruar nga një historian zviceran dhe disa analistë shqiptarë|date=2009 |publisher=Dudaj|location=Tirana|isbn=978-99943-0-109-6|pages=76-77|language=sq}}</ref><ref>{{cite web | title=Skanderbeg |publisher=Britannica Online Encyclopedia | url=https://www.britannica.com/biography/Skanderbeg | website=Britannica.com | accessdate=27 mars 2019 | deadurl=no }}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.treccani.it/enciclopedia/scanderbeg/|title=Scànderbeg |last1= |first1= |last2= |first2= |website=Treccani.it |publisher= |accessdate=27 mars 2019}}</ref><ref name="Gegaj">{{cite book|last1=Gegaj|first1=Athanas|title= Arbëria dhe Gjergj Kastrioti Skënderbe|date=1995|publisher=Eurolindja|location=Tiranë|pages=61|language=sq}}</ref><ref name="DukaKoci">{{cite web|author1=Ferit Duka|author2=Dorian Koçi|title=“Besëlidhja e Lezhës”, veprimtari në Muzeun Historik Kombëtar|url=https://sot.com.al/kultura/%E2%80%9Cbes%C3%ABlidhja-e-lezh%C3%ABs%E2%80%9D-veprimtari-n%C3%AB-muzeun-historik-komb%C3%ABtar|date=4 March 2018|accessdate=28 March 2019}}</ref>