Dallime mes rishikimeve të "Zognush Pasha"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Zağanos paşa türbesi.jpg|parapamje|[[Tyrbeja|Tyrbja]] i Zognush Pashës]]
'''Zognush Pasha''' (ndër burime historike '''Zağanos Paşa''' ose '''Zagan Pasha'''; i përmendur mes viteve 1446 – 1462 ose 1469) ka qenë një komandant ushtarak [[Ilirët|ilir]] i [[Perandorisë Osmane]] që ka patur edhe gradat e [[Kapudan Pasha|kapudan pashës]] si dhe kryevezirit gjatë mbretërimit të [[Sulltani|Sulltan]] [[Mehmet Fatihu|Mehmet Fatihut]]. I lindur në një mjedis të krishterë, u rekrutua nga devshirmeja ku u bë [[Feja Islame|mysliman]] në moshën 13 vjet dhe përparoi në grada në mesin e [[Oxhaku i Jeniçerëve|jeniçerëve]]. Qe ndër komandantët ushtarakë të Fatihut dhe ''lala'' i tij - këshilltar, kujdestar, mbrojtës njëherësh.
 
== Jetëshkrimi ==