Dallime mes rishikimeve të "Dagestani"

8 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
|Faqja Zyrtare = [http://www.e-dag.ru/ www.e-dag.ru]
}}
'''Dagestani''' (Rusisht: Дагеста́н), zyrtarisht '''Republika e Dagestanit''' (Rusisht : Респу́блика Дагеста́н), është [[Republikat e Rusisë|republikë anëtare]] e [[Rusia|Federatës Ruse]], e ndodhur në [[Deri Kaspik|Detin Kaspik]] në [[Kaukazi Verior|Kaukazin Verior]] në [[Evropa lindore|Evropën Lindore]]. Kufizohet me [[Kalmikia|Kalmikinë]] në veri, [[Stravopol Krai]] në veriperëndim, [[Çeçenia|Çeçeninë]] në perëndim, si dhe [[Azerbajxhan]]in në jug dhe [[Gjeorgjia|Gjeorgjinë]] në jugperëndim. Dagestani është vendbanim i një përzierje grupesh etnike, kryesisht kaukaziane, turkike dhe iraniane, të cilët arrijnë shifrën prej 2.576.531 banorësh dhe i përkasin kryesisht fesë islame[[islam]]e. Grupet më të mëdha janë [[avarët]], darginët, kumikët dhe lezginët, ndërsa rusët përbëjnë më pak se 5 %.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/149638/Dagestan Dagestan]. Encyclopædia Britannica (Online edition)</ref> Dallimet gjuhësore janë gjithashtu të mëdha ; ka 14 gjuhë zyrtare në nivel republike.
 
Dagestani ka 50.300 km², ndërsa kryeqytet është [[Mahaçkala]]. Dagestani është i njohur për burimet e [[Nafta|naftës]] së cilësisë së lartë dhe kapacitetet për prodhimin të energjisë, mirëpo mugesa e infrastrukturës, keqmenaxhimi dhe korrupsioni e kanë lënë republikën në pozitë të palakmueshme financiare dhe e ka bërë të varur nga qeveria qendrore e Rusisë.<ref name="kommersant">[http://www.kommersant.com/p-94/r_438/Dagestan_Republic/ Dagestan Republic] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090906042842/http://www.kommersant.com/p-94/r_438/Dagestan_Republic/ |date=6 shtator 2009 }} Kommersant 2004-03-10</ref><ref name="jamestown">[http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=3382 Dagestan’s Economic Crisis: Past, Present and Future] North Caucasus Weekly 2006-12-31</ref>