Dallime mes rishikimeve të "Bejtexhinjtë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Rregullime automatike të gabimeve me referimet)
v
 
=== Shek. XIX ===
Në shtjellën e përplasjeve mes familjes Jella dhe [[Toptanajt|Toptanve]] në Tiranë dhe dëmit ekonomik që shkaktonte mosqendrueshmëria e rendit, terziu bejtar [[Zenel Bastari]] nga Tirana e thuri në vargjet e titulluara ''Tirona jonë si msoi.'' Bejtja ''Meti i Mlla Rexhepit'' shënjon shpotitjen që i bëhet nëpunësit dhe mullait imoral përmes një portret satirik.<ref>{{Harvnb|Elsie|1997|page=57.}}</ref> Bashkëkohësi i Bastarit nga Çamëria, [[Muhamet Kyçyku]] - që mbahet si autori më i dalluar i kësaj letërsie fillimshekullin e XIX - la një ndër veprat që ka mbijetuar e plotë, ''[[Erveheja]]'' si dhe ''Jusufi e Zelihaja''.<ref>{{Cite book|title=Islam in the Balkans: Religion and Society Between Europe and the Arab World|last=Norris|first=Harry Thirlwal|publisher=Univ of South Carolina Press|year=1993|isbn=9780872499775|location=|pages=79-80}}</ref> Ndër poetët e tjerë të traditës së shkrimit përmes Elifbasë[[Elifba]]së qenë edhe [[Tahir efendi Jakova|Tahir efendi Boshnjaku]], [[Et'hem bej Molla]],<ref>{{Harvnb|Norris|1993|pages=76-77.}}</ref> dervishi Tahir Nasibi që themeloi teqenë e Frashërit, si dhe pasuesit e tij,'''<ref name=":6" />''' vëllezërit [[Dalip bej Frashëri|Dalip]] dhe [[Shahin bej Frashëri]].<ref>{{Harvnb|Elsie|1997|page=60.}}</ref><ref>{{Harvnb|Norris|1993|page=181.}}</ref>
 
Nga fundi i shekullit XIX në mjedisin shkodran spikasin Osja i Falltores dhe Hila i Files.<ref name=":2" />