Dallime mes rishikimeve të "Energjia"

2 bytes added ,  11 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Energjia'''. është aftësia e trupit për të kryer punë. Burime të energjisë janejanë ushqimet, dielli, uji dhe lëndët djegëse si qymyri, druri, nafta, etj. Fjala ''energji'' vjen nga [[Greqishtja]] energos, që do të thotë [[Puna|punë]]. Në [[Fizika|fizikë]], është aftësia e ndërveprimit të një [[sistemi]] me një tjetër. Energjia ka të bëjë edhe me [[Fuqia (fizikë)|fuqinë]], e kërkuar për të lëvizur apo zhvendosur një [[Pesha|peshë]], në një largësi të caktuar. Sa më e rëndë të jetë pesha ose sa më e gjatë largësia, aq më shumë energji nevojitet.Energjia eshte aftesi e trupit per te kryer pune. Ajo nuk është trup apo substance energjia është madhesi fizike.
 
Ka shumë lloje të energjisë: [[Energjia kimike|energji kimike]] nga fosilet djegëse, [[Energjia elektrike|energji elektrike]] nga shfrytëzimi i fuqisë se ujit, [[Energjia diellore|energji diellore]], [[energjia e erës]], [[Energjia termale|energji termale]], dhe [[Energjia bërthamore|energji bërthamore]] nga ndarja e [[atomi]]t. Njësia e energjisë është [[Xhaul|xhauli]] me shenjë "'''J'''", për nder të [[James Joule|Xhejms Xhaulit]].Meqene se xhauli ose [J] eshte njesi shume e vogel ne jeten e perditeshme perdorim kiloxhaulin qe shenohet [kJ]
 
Energjia ndodhet në çdo sistem mekanik të veçuar.
 
 
== Format e energjisë ==
Anonymous user