Dallime mes rishikimeve të "Sulltanesha Kosem"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(siç duhet)
Etiketa: Reverted
v
Etiketa: Manual revert
[[Skeda:Kösem Sultana.jpg|200px|parapamje|Qësem Sulltana Hanëm]]
'''KösemQësem Sulltana Hanëm''' (1589-1651) e njohur në fillimet e saj edhe si '''Sulltanesha MahpejkerMahpejqer''', ishte sulltaneshësulltanesha më e fuqishme e historisë së [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] pas sulltaneshes Hyrrem dhe nëna e 3 sulltanëve. Ajo fitoi reputacion gjatë sundimit të Sulltan [[Ahmeti I|Ahmetit I]] si konkubina e preferuar e tij dhe më vonë gruaja e tij legale. Që atëherë Kosem ndikonte në politikat e perandorisë duke u bërë edhe këshilltarja e sulltanit. Sulltanesha Kosem ishte nënë sulltaneshë gjatë regjimit të 3 sulltanëve, [[Murati IV]], [[Ibrahimi (sulltan)|Ibrahimi]] dhe nipit të saj sulltan [[Mehmeti IV]]. Sulltanesha Kosem ishte e para grua që kishte të drejtë legjitime të merrte vendime në emer të padishahut, në rolin e regjentes, si fillim nga 1623-1632 në epoken e Muratit IV dhe pastaj nga 1648-1651 në epoken e Mehmetit IV.
 
== Vitet e para të jetës ==