Dallime mes rishikimeve të "Sahura"

183 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
| vendi_vdekjes =
| vendi_varrimit = [[Piramida e Sahurit]]
|mbretërimi=Kohëzgjatja: 13 vjet e 5 muaj e 12 ditë, në fillim të shekullit të 25-të para Krishtit (Dinastia e Pestë)|paraardhës=[[Userkafi]]|pasardhës=[[Neferirkare Kakai]]}}
}}
'''Sahuri''' (gjithashtu '''Sahura''', që do të thotë "Ai që është afër [[Ra|Ra-së]]") ishte një [[Faraoni|faraon]] i [[Egjipti i lashtë|Egjiptit të lashtë]] dhe sundimtari i dytë i Dinastisë së Pestë (rreth 2465 – rreth 2325 para Krishtit). Ai mbretëroi për rreth 12 vjet në fillim të shekullit të 25-të para Krishtit gjatë periudhës së Mbretërisë së Vjetër. Mbretërimi i Sahurit shënon pikën e lartë politike dhe kulturore të Dinastisë së Pestë.{{Sfn|Brinkmann|2010a}} Ai ishte ndoshta djali i paraardhësit të tij [[Userkaf|Userkafit]] me Mbretëreshën Neferhetepes-II, dhe nga ana e tij u pasua nga djali i tij [[Neferirkare Kakai]].