Dallime mes rishikimeve të "Ciceroni"

43 bytes added ,  1 vit më parë
Skeda
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
(Skeda)
 
[[Skeda: M-T-Cicero.jpg|parapamje|Busti i Ciceronit ne Muzeun Kapitolin, Romë]]
[[File:Svedomsky-Fulvia.jpg|thumb|350px]]
 
'''Ciceroni''' (''Mark Tul Cicero''), lindi më [[3 janar]] të vitit [[106 p.e.s]] dhe vdiq më [[7 dhjetor]] të vitit [[43 p.e.s]], ishte historian dhe filozof i Romës antike i lindur pranë [[Aripini]]t. Studioi në Romë për drejtësinë dhe retorikën. Njohuritë e tija në artin e [[oratoria|oratorisë]] ([[Gojëtaria|gojtarisë]]) dhe të filozofisë ai i plotësoi veçanërisht pas një udhëtimi që kishte bërë në Greqi. Në vitin 63 p.e.s ai ishte konsull dhe gjatë kryerjes së kësaj detyre ai zbuloi komplotin e Katilinës dhe më vonë të bjerë si viktimë e kundështarëve të tij dhe të dërgohet nga ata në mërgim. Pas dy vite mërgimi ai kthehet përsëri në [[Roma|Romë]] dhe merret me studime [[retorika|retorike]] dhe [[Filozofia|filozofike]]. Pasi ai mendonte se vetëm në rrugën që shihte Pompeu mund të mbrohej çështja e republikës, ai edhe mbajti anën e tij në luftën civile. Pas vrasjes së [[Gaius Julius Caesar|Çezarit]] ai ishte një ndër krerët e partisë së senatit dhe e luftonte [[Mark Antoni]]n. Për shkak të kësaj vije që ndiqte, Ciceroni u vra nga agjentët e Antonit në vitin [[43 p.e.s]].
 
44

edits