Dallime mes rishikimeve të "Ligji i ruajtjes së masës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Ne [[Shekulli XVIII|shek. XVIII]] kimisti natyralist francez [[Antuan Lavuazer]] zbuloi se ne nje reaksion kimik masa totale e reaktanteve eshte e barabarte me masen totale te produkteve. Ky vezhgim u publikua si Parimi i Ruajtjes se Mases, i njohur tani si '''Ligji i Ruajtjes se Mases'''. Keshtu Lavuazeri hodhi poshte teorite e deriathershme.
 
Perfundimisht ky parim mund te formulohet keshtu:
Sasia e pergjithshme e lendes ne nje sistem te mbyllur qendron konstante.
Nje shembull perdorimi i keij ligji eshte reaksioni i meposhtem i cili duhet barazuar, qe ka si protagoniste elemntet natrium(Na) dhe ujin, i cili perbeher nga [[Hidrogjeni]](H) dhe [[oksigjeni]](O):
 
<center>[[Image:ReazioneDaBilanciare.gif|center]]</center>
 
Termi barazim tregon qe molet e reaktanteve duhet te korrespondojne me ato te produkteve; ne kete rast vihet re shume mire qe reaksioni nuk eshte i barazuar, sepse ndodhen 2 atome H nga ana e rekatanteve dhe 3 nga ana e produkteve. Ky mosbarazim mund te korigjohet nepermjet shtimit te 2 moleve uje nga ana e reaktanteve dhe i vene nje 2 perpara grupir [[hidroksil]] OH<sup>-</sup> ([[jon]] negativ):
 
<center>[[Image:ReazioneBilanciata.gif|center]]</center>
 
[[Category:Kimi]]
24.783

edits